Çözüldü Bilgisayarım açılıp kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EnesErcin

Centipat
Arkadaşlar merhaba.
Birkaç gün önce bilgisayarımın termal macununu değiştirdim bilgisayarda hiçbir şey yoktu. Arctic mx-4 termal macun kullandım. İlk kez sürmüyorum genel olarak bilgisayar bilgim var. Fakat bilgisayar macunu değiştikten sonra açılmamaya başladı. Güç tuşuna bastıktan sonra güç kaynağı fanı, ekran kartı fanı, işlemci fanı birer tur dönüyor, tahminen 2 saniye sürüyor ve bilgisayar kapanıyor. Macuna bakayım diye işlemciye baktım ciddi manada sıvılaşmış gibiydi. Yardıma ihtiyacım var arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Çözüm
Yok mu arkadaşlar çözümü olan bilgisayarcıya sordum getir bakalım dedi fiyat konusunda pek iyimser yaklaşacağını sanmıyorum.
Sadece güç kablosunu tutarak sistemi çalıştırdım yine aynı şekilde güç kaynağı fanı döndü ve durdu.

Yok mu arkadaşlar çözümü olan bilgisayarcıya sordum getir bakalım dedi fiyat konusunda pek iyimser yaklaşacağını sanmıyorum.
Sadece güç kablosunu tutarak sistemi çalıştırdım yine aynı şekilde güç kaynağı fanı döndü ve durdu.

Arkadaşlar bilgisayarcıya götürdüm anakart üzerinde ki işlemci soketinde 2-3 pin eğilmiş ondan diyor 100 liraya yaparım dedi ne diyorsunuz değişmesi lazım dedi İnternette tamir edilir gibi mesajlar okudum ne yapmalıyım?
Arkadaşlar sorun anakart taki işlemci soketindeymiş dedikleri gibi pin eğilmiş evde dikkatli bir biçimde iğne ile düzelttim sorunum çözüldü teşekkür ederim yardımcı olan herkese.
Macunu tam ortaya nohut tanesi kadar sür ve o stok fanı iyice oturduğundan emin ol bakalım.
Artix MX 4 2019 Edition mu macun?
2019 edition değil arctic mx-4 diye yazarsanız mavi jelatinli
Termal macunu çok sürmüssun. Saf alkol yada kolonyayla temizle. Diger arkadaslarin dedigi gibi ana kart uzerindeki islemci soketinin pinlerinede bak. Pinlere termal macun bulasmissa temizlemeye calisma. Daha cok zarar verebilirsin. Bir bilgisayarciya gotur. İlla ben temizlerim dersen. Ince bir boya fircasiyla fircayi saf alkol yada kolonyaya batir oyle temizle. Alkol yada kolonyayi ana kart yada islemciye temas edersen kurutmadan enerji verme.
Tamamını temizlemeden üzerinden fazlalığı alsam nasıl olur peki işlemci yuvası ve işlemci altı temiz.

2019 edition değil arctic mx-4 diye yazarsanız mavi jelatinli

Tamamını temizlemeden üzerinden fazlalığı alsam nasıl olur peki işlemci yuvası ve işlemci altı temiz.

Islemci uzerindeki sari pinlerin uzerinde kalmayacak sekilde temizle derim. Kolonyayida azar azar kullan. Islemcinin dia sı uzerindekileride temizlersen iyi olur.

Macunu biraz fazla sürmüşsünüz de bunun konu ile ne alakası var herkes macun sürmeyi öğretiyor ?

Kolonya falan değdirmeden peçete ile fazlalığı alıp yerine takın. İşlemcinin pinlerinde sorun olmamasını, fanın ayaklarının güzelce takıldığını kontrol edin.

Yarım saat kadar beklemenizi öneriyorum, ardından tekrar açın bilgisayarı. Statik elektrik garip bir şeydir, çok uzun yazabileceğim dertler çektim bazen var olabilir, olmayabilir, ama sistem sökülünce yoksa bile takıldığında tekrar açılmayabilir. Bekleyin...

Bilgisayar açılınca madem uzay yapmışsınız parmağınızla güney köprüsüne dokunun. Dokunulmayacak kadar sıcak olmamalı.

Hard disk vb. boot edilebilir cihazları çıkartıp sadece BIOS ekranına gelebilmeye çalışın. Eğer bilmediğiniz özel bir BIOS ayarınız yoksa pili de çıkarıp tekrar yerine takın.

Hepsini denedikten sonra halen BIOS bile gelmiyorsa arıza belirten ses çıkaran anakart ekipmanından bir tane edinip onu takarak denemenizi ve arıza şeklini belirtmenizi tavsiye ederim.

Macunu biraz fazla sürmüşsünüz de bunun konu ile ne alakası var herkes macun sürmeyi öğretiyor ?

Kolonya falan değdirmeden peçete ile fazlalığı alıp yerine takın. İşlemcinin pinlerinde sorun olmamasını, fanın ayaklarının güzelce takıldığını kontrol edin.

Yarım saat kadar beklemenizi öneriyorum, ardından tekrar açın bilgisayarı. Statik elektrik garip bir şeydir, çok uzun yazabileceğim dertler çektim bazen var olabilir, olmayabilir, ama sistem sökülünce yoksa bile takıldığında tekrar açılmayabilir. Bekleyin...

Bilgisayar açılınca madem uzay yapmışsınız parmağınızla güney köprüsüne dokunun. Dokunulmayacak kadar sıcak olmamalı.

Hard disk vb. boot edilebilir cihazları çıkartıp sadece BIOS ekranına gelebilmeye çalışın. Eğer bilmediğiniz özel bir BIOS ayarınız yoksa pili de çıkarıp tekrar yerine takın.

Hepsini denedikten sonra halen BIOS bile gelmiyorsa arıza belirten ses çıkaran anakart ekipmanından bir tane edinip onu takarak denemenizi ve arıza şeklini belirtmenizi tavsiye ederim.
Bu statik elektriği boşaltma yolları var mıdır?
Dün uzay yapmıştım bugün artık bilgisayarcıya götürmeyi düşündüm o yüzden sisteme montajını yaptım bugün müsait olamadığım için götüremedim yarın götüreceğim buradan çözüm bulamazsam
Başka çözüm yolu olan yok mu arkadaşlar

Ram takılı değilken bip sesi gelmesi gerek diye biliyorum fakat çıkarınca böyle bir ses gelmiyor zaten en fazla 1-2 saniye açık kalıyor pc güç tuşuna bastığımda ayrıca evet Fanlar duruyor acaba kondansatör veya indüksiyonlarda sıkıntı olabilir mi arkadaşlar?

.

Dosya Ekleri

• 15823101983482032321477553125648.jpg
    15823101983482032321477553125648.jpg
    403,2 KB · Görüntüleme: 49
  • 15823104317478407833651613787128.jpg
    15823104317478407833651613787128.jpg
    702 KB · Görüntüleme: 54
  • 15823104444771920947459990473039.jpg
    15823104444771920947459990473039.jpg
    1,7 MB · Görüntüleme: 58
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı