Bilgisayarım açılmıyor

Pharmacist07

Hectopat
Dün gece oyun oynarken bilgisayar kapandı. Ben de bir daha açmadan yattım. Bugün bilgisayarı açınca ekrana görüntü gelmedi. Kasanın içine bakınca işlemci fanının dönmediğini gördüm. İlk başta güç kaynağı arızası olduğunu düşündüm. Ancak hem kasa fanları, hem güç kaynağının kendi fanı, hem ekran kartı güç bağlantı yerlerinde ki ışıkları hem de kasa fanlarında ki RBG yanıyor. Ancak kasa fanı RGB ışıklarının yanmadığını fark ettim.
Bu arada ana kartı bağlı olan fare, klavye, Wi-Fi cihazının ve kasa fanı RGB ışıkları ise yanmıyor. Anladığım kadarıyla anakarttan enerji alan yerlere elektrik gitmiyor.
Yalnız power tuşu ise çalışmakta. Yani basınca yukarıda saydığım yerlerin ışıkları yanmaya başlıyor.
Problem neden kaynaklanıyordur? Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İşlemci kaynaklı bir problem de olabilir, işlemci fanının kablosunu çıkarıp tekrar takar mısın? Ayrıca bağlantıları kontrol et, BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekledikten sonra tekrar tak.

Bana göre sizin tahmininiz doğru.
PSU arızası olabilir.

Çünkü PSU'da birden çok çıkış olduğu için 12 v 5 v 3 v gibi.
Bence PSU'nun 12 v çıkış tarafı arızalı.

Elinizde ampermetre varsa ölçebilirsiniz.
Hocam elimde ampermetre yok ama temin edip ölçerim. Teşekkürler ederim bilgilendirmeniz için.
İşlemci kaynaklı bir problem de olabilir, işlemci fanının kablosunu çıkarıp tekrar takar mısın? Ayrıca bağlantıları kontrol et, BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekledikten sonra tekrar tak.
Hocam bağlantıları kontrol ettim. Fan kablosunu çıkarıp tekrar taktım. Gigabyte sh2 anakart var. Ancak bios pilini görmedim. Nerdedir?

Eklediğim fotoğrafta kırmızı daire içine aldım. Sistem kapalıyken yapın çıkartın bekleyin biraz sonra tekrar takın.

Dosya Ekleri

• smart-fan5.png
    smart-fan5.png
    306,2 KB · Görüntüleme: 31

Geri
Yukarı