Bilgisayarım bakım yaptıktan sonra aşırı yavaşladı

TeknoLee

Decapat
Daha fazla  
Bugün bilgisayarımı bilgisayarcı ya götürüp bakım yaptırdım. Orada bütün tozu temizlendi, RAM portları paslanmıştı, onlar temizlendi. Macun yenilendi. Fakat daha sonra bilgisayarı açtığımızda öyle bir yavaşlamıştı ki ben de şaşırdım. Bilgisayar ancak yarım saatte açılıp toparlandı. Bir de şöyle ilginç bir şey oluyor: Mesela masaüstünde herhangi bir uygulama veya dosya sorunsuz ve hızlı şekilde açılıyor. Ama ne zaman ki görev çubuğunda bir şey açmaya çalışıyorum veya Windows tuşuna basıyorum bilgisayar bir anda zorlanmaya başlıyor. Görev yöneticisinde disk kullanımı yüzde yüze çıkıyor. Bunun sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz?

Bilgisayarcıya sormadan önce gelip buraya mı sormak istediniz?
Bilgisayarcı bilgisayarınız çok yavaş SSD takmak lazım falan dedi. Ben de orda açınca aşırı yavaş olduğunu gördüm ve normalde böyle değildi dedim. Hayır her zaman böyle olması lazım bir parçasını değiştirmedim ki falan deyince tartışma çıkmasın diye bir de evde takıp bakayım belki düzelir diye düşündüm. Ama evde de durum aynı.

Bilgisayarcıya sormadan önce gelip buraya mı sormak istediniz?
Bilgisayarcı bilgisayarınız çok yavaş SSD takmak lazım falan dedi. Ben de orda açınca aşırı yavaş olduğunu gördüm ve normalde böyle değildi dedim. Hayır her zaman böyle olması lazım bir parçasını değiştirmedim ki falan deyince tartışma çıkmasın diye bir de evde takıp bakayım belki düzelir diye düşündüm. Ama evde de durum aynı
Başında beklediniz mi bakım yapılırken?
Evet başındayım anormal bir şey yaptığını görmedim.

HDD'ye zarar verdi büyük ihtimalle.
İşin ilginç tarafı şu: Masaüstünden bir şey açtığımda hiç sorun yok, aynı eskisi gibi hızlı bir şekilde açıyor. Ama görev çubuğunda herhangi bir yere basınca, mesela Windows tuşuna basınca bir anda donup yavaşlıyor ve disk kullanımı yüzde yüze çıkıyor. Onun dışında sorun olmuyor.

İşin ilginç tarafı şu: Masaüstünden bir şey açtığımda hiç sorun yok, aynı eskisi gibi hızlı bir şekilde açıyor. Ama görev çubuğunda herhangi bir yere basınca, mesela Windows tuşuna basınca bir anda donup yavaşlıyor ve disk kullanımı yüzde yüze çıkıyor. Onun dışında sorun olmuyor.

HDD'ye bir test yap sonuçlar ne durumda acaba.

Bugün bilgisayarımı bilgisayarcı ya götürüp bakım yaptırdım. Orada bütün tozu temizlendi, RAM portları paslanmıştı, onlar temizlendi. Macun yenilendi. Fakat daha sonra bilgisayarı açtığımızda öyle bir yavaşlamıştı ki ben de şaşırdım. Bilgisayar ancak yarım saatte açılıp toparlandı. Bir de şöyle ilginç bir şey oluyor: Mesela masaüstünde herhangi bir uygulama veya dosya sorunsuz ve hızlı şekilde açılıyor. Ama ne zaman ki görev çubuğunda bir şey açmaya çalışıyorum veya Windows tuşuna basıyorum bilgisayar bir anda zorlanmaya başlıyor. Görev yöneticisinde disk kullanımı yüzde yüze çıkıyor. Bunun sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz?
Bu bizim başımıza da geldi. BİOS Pilini çıkartıp 2 dakika bekledikten sonra tekrar takıp deneyin. Ben böyle çözmüştüm.

Geri
Yukarı