Bilgisayarım ele geçirildi ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Belki bir arkadaşın şaka yapmak için eklemiştir hesabı. Bence biri hackerlik yapsa bunun gizli olmasını ister.

Yedek alırken virüs bulaşan dosyaları da yedekleme riskini unutma.

Banka şifrenizi değiştirin. Ya da oluyorsa 1 haftalığına para çekememe gibi bir sözleşme imzalayın. Önlem amaçlı.

Bilgisayarınızın gerçekten ele geçirildiğini düşünüyorsanız eğer bütün internet bağlantınızı kesip, önemli verilerinizi Flash belleğe veyahut başka bir aygıta yedekleyip, temiz bi format atmanızı öneririm. ( EN AZINDAN BENIM AKLIMA GELEN YÖNTEM BU )
Evde usb yok :( ve bilgisayarcıya götürüp hallediyim desemde bilgisayarcılar kapalı corona yüzünden Windows üzerinden kurtar seçeneği ile temizledim bilgisayarı o hack adlı kullanıcı silinmiş Ama modeme sızmışsalar diye çok korkuyorum zaten önemli bir dosyam yok sadece oyun photoshop vs vardı sadece internetten yaptığım alışverişlerde kaydetmiştim banka kartını bütün hesapların şifresini değiştirdim tarayıcımı değiştirdim ve google hesaplarıma da girmedim.Eğer hesaplar üzerinden ve ya bilgisayarımı meşgul etseler savcılığa şikayet edebilirmiym ? bunlarla ilgilenirlermi

Önce banka şifrenizi garantiye alın telefondan değiştirin sonra trojan remover var onu indir PC'yi güvenli mod da çalıştır bağlantıyı kes yedekliyeceğini yedekle trojan remover ı çalıştır bulamazsa gider ama şuna dikkat et virüs flash belleğede bulaşıyor sakın güvenli mod da değilken flash bellek takmanı önermem.

Bilgisayarın çevrimiçi olan bağlantılarını kestikten sonra başka bir cihazdan (telefon veya başka bir bilgisayar veya tablet elinizde ne varsa) tüm hesaplarınızın şifrelerini değiştiriniz. Bunu yaparken bilgisayardaki tüm hesaplarınıza bakınız bu sayede unuttuğunuz hesabınız olmaz. Mümkünse tüm hesaplarınıza iki faktörlü kimlik doğrulaması ekleyiniz. Dilerseniz sisteminizi bir diske, usb'ye yedekleyebilirsiniz, fotoğraflarınızı vs. almayı unutmayın. Ardından virüs bulaşmış olan sisteminizi formatlayınız. Sonrasında ise bilgisayarınıza yüksek koruma sağlayan bir antivirüs programı indiriniz ve yedeklediğiniz diski, usb'yi bilgisayarınıza bağlayınız.
5 6 upload alırken 18 19 upload almaya başladım(vodafone) Bunun normal olmadığı geldi aklıma verilerimi daha hızlı çalmak için upload hızımı arttırmış olabilirlermi ?

Modemin fişini çekip bir daha tak. IP değişir 😀

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı