Bilgisayarım kendi kendine kapanıyor

Emrekks

Hectopat
Daha fazla  
PUBG oynarken bilgisayarım bir anda elektrik gidercesine kapanıyor ardından tekrar kendiliğinden geri acılıyor ekran kartının sıcaklığı 70-76 cıvarında oluyor CPU sıcaklığı 45-55 arasında bu sorun gecen haftaya kadar yoktu. Bu hafta BIOS'u güncelledim Intel Extreme Tuning Utility'dan işlemciye Overclock denedim fakat ayarları kaydetmedim fabrika ayarlarında bıraktım. Anakartta BIOS pilini cıkartıp tekrar takıp BIOS'u da sıfırladım. Aida64'ten ve birkaç programdan Stress testi yaptım fakat bir sorun çıkmadı. PUBG Rocket League gibi oyunlarda devam ediyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    36,4 KB · Görüntüleme: 165
Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerde bir problem olduğunu düşünmüyorum. Yarın başka bir PSU ile deneyeceğim. Pc'yi yeni acıp oyuna girdiğimde ekran kartı sıcaklıgı 50 derecelerdeydi biraz sistemi zorlayacak birşeyde direk elektrik kesilmiş gibi kapanıyor geri acılıyor. Daha sonra ekran kartı fanlarını %50'ye aldım bu sefer sorun olmadı neyden kaynaklıdır sizce?

Yarın kontrol edeceğim. Denedikten sonra sonucunu yazarım. PSU dışında başka neyde sorun olabilir?

Güç yetersizliğinde bilgisayar da ani kapanmalar olur. Bazen kitlenir, PSU değilse bile yük ağır bindiği için pubg de ısınma olmasa bile koruma mekanizması ile kendini kapatabilir bilgisayar başka bir oyunda bu sıkıntıyı yaşadınız mı? Aralıksız oyun oynarken, PSU kaç WATT? Sistemin özellikleri nedir?

Son düzenleme:
PSU yetersiz geliyorsa da olabilir. Prizde veya apartmanda elektrikle ilgili güç kaybı yaşanıyorsa da olabilir. Aşırı ısınmadan da kaynaklanıyor olabilir. İhtimalleri tek tek gözden geçir.

İşlemci sıcaklığını oyun esnasında ya da yük altındayken anlık görüntülemen gerekir. İşlemci soğutucusu toz vs. gibi şeylerle tıkanınca sağlıklı soğutamaz ve işlemci ısınarak kendini korumak için sistemi kapatır. Ben bu gibi sorunlarda en çok buna rastladım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı