Bilgisayarım Sabit Diski Görmüyor

• Konuyu başlatan Rchx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 2B

Rchx

Hectopat
Daha fazla  
Gece render alması için açık bıraktığım bilgisayarım sabah kalktığımda ekranda görüntü yoktu ve sabit diskten sürekli bir ses geliyordu. Daha sonra bilgisayara reset attım lakin bilgisayar açılışa bile gelmeden beni direkt olarak BIOS'a atıyordu. BIOS'da birkaç işlem yaptıktan sonra bilgisayara tekrar reset attım ve bu sefer Windows onarım aşamasına geldi ve ardından bilgisayar mavi ekran verdi. Tekrar BIOS'a girdim ve ayarları default olarak ayarladım ve ardından beni tekrar BIOS'a attı, sabit diski görmemeye başladı. Windows olarak UEFI kullanıyorum. Bootloader işlemini denedim fakat orda da gözükmedi. Başka bilgisayardan SSD taktığımda BIOS kısmı da gözükmedi ama UEFI Windows yüklemeye çalıştığımda gözüküyordu. Ayrıca aygıt yöneticisinde sabit disk bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor. Sabit disk bozulmuş görünüyor, kurtarma programları bile göremedi ama benim için önemli dosyalarım var. Deneyimleriniz doğrultusunda önerilere açığım.

Sabit disk modeli: WD 2.0TB WD20EZRZ Sata 64mb cache modeli. Alalı 1 sene 3 ay gibi bir süre oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun. Benzer bir olay benim başıma geldi. Oğlumun doğumdan 2 yaşına kadar olan bütün resim ve videoları bulunan HDD aynı şekilde mefta oldu. Veri kurtarma firmaları sorunu çözebiliyor fakat muazzam fiyatlar istiyorlar.

Ses gelmeseydi, kart değiştirerek denemenizi tavsiye ederdim fakat şuan çözüm olacağını sanmıyorum.

Duyduğunuz ses büyük ihtimalle hdd'lerde karşılaşılan "kafa atma" diye tabir edilen ses kısaca hdd'nin okuyucu motorunun normalin dışında hareket göstermesinden kaynaklanıyor genel olarak sorunun nedeni alınan darbe olarak gösteriliyor, garantiniz devam ediyorsa ürünü servise yollayın.

"Ooooh" geçmiş olsun hocam. Sabit diskinizin kafa atma problemi ya da çizik plaka sorunu var. Eğer, kafası atıyorsa, bu problem çözülür. Ancak plakası çizilmişse, çözülemeyebilir ya da çok masraflı olabilir. Daha fazla kurcalamadan, veri kurtarma merkezlerine danışın.

--Düzenlendi--

Hocam, kafa atma sesini size tarif edeyim.
"Klik klik klik" sesleri ardından motor durur. Ya da videoyu izleyelim;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevaplarınız için teşekkür ederim , bunu yanı sıra benim HDD den gelen sesin bi benzerini buldum fikir edinmeniz açısından buraya yüklüyorum.Sanırım en iyisi profesyonel destek almak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı