Bilgisayarımda donanımsal sorun olduğunu nasıl anlarım?

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda belirli oyunlarda FPS drop sorunu yaşıyorum. Servise vereceğim zaten ama bilgisayarımda donanımsal sorun olup olmadığını; varsa hangi parçada olduğunu gösteren bir yazılım/uygulama var mı? Veya bir test. Sizinle paylaşıp bilenlerin bakıp yorumlayabileceği bir şey. Aida64 HTML raporu yeterli olur mu veya daha derinlemesine inceleyen bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıfırlama yerine sıfır format atmalısın. Dün konuda konuşmuştuk. RAM'lerde problem yok. Eline USB bellek geçince Windows 10 64 Bit Pro versiyonunu kurup tekrar dene. Sıfırlama yöntemiyle sağlıklı sonuçlar elde edemezsin. Ben de CS:GO'da FPS'im yüksek olmasına rağmen donma yaşıyordum. Sıfırlama yöntemiyle denedim sonuç aynı oldu. Sıfır format atınca sorunum düzeldi. Sürekli Windows 10 Home kuruyordum. Bu sefer Windows 10 Pro kurdum.

Hocam Vatan servisine attırırım formatı, M.2 SSD'ye kurdururum. Şu an elimde para yok, zaten tanıdıklar.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'ler için MemTest86 öneririm. Dikkat edin, test yaklaşık 3 saat 30 dakika sürdü bende. Ek olarak, arkadaşın da önerdiği gibi sıfır bir kurulum yapın. Sakın KMS gibi saçma sapan programlar ile aktifleştirme yapmayın. Fiyatı uygun Retail Key'ler mevcut. Düzgün bir kurulum sonrası tüm sürücüleri elle yükleyin, gereksiz bir şey yüklemenize gerek yok. Hepsinden sonra da dilerseniz rehberimdeki adımları uygulayabilirsiniz.

Sıfırlama yerine sıfır format atmalısın. Dün konuda konuşmuştuk. RAM'lerde problem yok. Eline USB bellek geçince Windows 10 64 Bit Pro versiyonunu kurup tekrar dene. Sıfırlama yöntemiyle sağlıklı sonuçlar elde edemezsin. Ben de CS:GO'da FPS'im yüksek olmasına rağmen donma yaşıyordum. Sıfırlama yöntemiyle denedim sonuç aynı oldu. Sıfır format atınca sorunum düzeldi. Sürekli Windows 10 Home kuruyordum. Bu sefer Windows 10 Pro kurdum.
Katılıyorum. Sıfırlama yöntemiyle Windows'u yeniden kurmuştum, lakin sürücüleri bile silmiyor. Ertesi gün sonra da yaşadığım sorun bu videoda. Sıfırlama yöntemi halen daha doğru düzgün çalışmıyor.

RAM'ler için MemTest86 öneririm.
Hocam işte yapma imkanım yok. :/
KMS kullanmıyorum zamanında 169 TL verdim.
Hocam sürücüleri önce Windows'a salıyorum sonra gerekli olan sürücüleri güncelliyorum. Hocam genelde tüm sürücü sorunları beni bulduğu için hepsini ben kurmaya kalkınca zibilyon tane kurulmayan kalıyor. Eski PC'de çok uğraşmıştım. Benim sorunum Rainbow'da bu arada.

Katılıyorum. Sıfırlama yöntemiyle Windows'u yeniden kurmuştum, lakin sürücüleri bile silmiyor. Ertesi gün sonra da yaşadığım sorun bu videoda. Sıfırlama yöntemi halen daha doğru düzgün çalışmıyor.
Hocam farklı bir sorun çıksa tamam da yine aynı sorun çıkınca şüphelendim. Neyse, Vatan servisi formatlar. Bizim buradakinin servis hizmeti iyi.
Hocam bu servisler sorunları tespit etmek için farklı bir yöntem mi kullanıyor? Yoksa yine bizim gibi mi?
@tristessehivernale, @Motionless IN White.

Yapmak için imkan gerekmiyor ki bu test için. USB mi yok elinizde?
Hocam hiç USB bellek almıyorum. Sadece sunum ödevleri için 1 tane var oda zaten kaç tane okul akıllı tahtası gördü. Pek sağlıklı olmaz USB 2.0 içinde virüs kaynıyor.

İşlemci frekansları nasıl? Ayrıca PSU ne durumda?

Bende de masaüstünde dahi kasma - takılma sorunu vardı. Uzun araştırmalar sonucu sorunun PSU kaynaklı olduğunu bulmuştum.
Merhabalar masaüstünde dahi takılma sorunu yaşıyorum demişsiniz. Nasıl yani biraz daha açar mısınız? Ben de yazı yazarken, video izlerken, masaüstünde fare imleci ile dosyaları seçerken bile takılmalar yaşıyorum bu tarz bir şey mi? @SideWinder

İşlemci frekansları nasıl? Ayrıca PSU ne durumda?

Bende de masaüstünde dahi kasma - takılma sorunu vardı. Uzun araştırmalar sonucu sorunun PSU kaynaklı olduğunu bulmuştum.
Hocam bu arada PSU Thermaltake smart RGB 700w 80 plus. Coil Whine ve garil koku gerekçesiyle değiştirebilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı