Bilgisayarımda donanımsal sorun olduğunu nasıl anlarım?

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda belirli oyunlarda FPS drop sorunu yaşıyorum. Servise vereceğim zaten ama bilgisayarımda donanımsal sorun olup olmadığını; varsa hangi parçada olduğunu gösteren bir yazılım/uygulama var mı? Veya bir test. Sizinle paylaşıp bilenlerin bakıp yorumlayabileceği bir şey. Aida64 HTML raporu yeterli olur mu veya daha derinlemesine inceleyen bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Drop sorunları hakkında bir konunuz var mı? Kullanım, sıcaklık değerlerinin tam gözüktüğü ekran görüntüleri vesaire?
Hocam bu konu var. Sıcaklıklarda problem yok kullanımlar da normal. Zaten darboğaz söz konusu değil ama isterseniz Windows'un kendi oyun çubuğu ile tekrar kontrol edebilirim. Yapmam gereken testler varsa haftaya yapıp yazabilirim donanımsal sorun olup olmadığını anlamak için. OCCT ile ekran kartını test ettim hata yok. İşlemcide de hata çıkmıyor. Ben RAM'lerden şüpheleniyorum.
OCCT ile, ekran kartınızı falan teste sokabilirsiniz. Eğer arıza veya başka bir şey var ise gösterecektir.
Hocam işlemcide ve ekran kartında hata göstermiyor ama bilgisayarı sıfırladım yine drop sorunu var. Optimizasyon açısından iyi bir oyunda test edeceğim, bunun için Shadow of the Tomb Raider iyi midir?
RAM'leri Windows ortamında test edebileceğim program var mı? @Motionless IN White, @tristessehivernale.

Bunu yaptım belleklerde hata göstermedi, yeterli mi bu? Yani donanımsal sorun çıkmıyor ama yazılımsal olsa formatla giderdi. Oyundan olma ihtimali kalıyor gibi geliyor ama herkeste yok bu sorun.

Hocam peki Vatan'ın servisi veya markaların servisleri sorunun hangi parçada olduğunu anlamak için bu testleri mi uyguluyor yoksa onların yaptığı testler başka mı?

Ya arkadaş CS'ye sararım onda sorun çıkar. Bırakır R6'ya geçerim onda sorun çıkar. Bu nece şanstır ya?

Bunu yaptım belleklerde hata göstermedi yeterli mi bu? Yani donanımsal sorun çıkmıyor ama yazılımsal olsa formatla giderdi. Oyundan olma ihtimali kalıyor geliyor ama herkesde yok bu sorun.
Hocam peki Vatan'ın servisi veya markaların servisleri sorunun hangi parçada olduğunu anlamak için bu testleri mi uyguluyor yoksa onların yaptığı testler başka mı?
Ya arkadaş CS ye sararım onda sorun çıkar. Bırakır R6 ya geçerim onda sorun çıkar. Bu nece şanstır ya?
Kurduğun Windows 10 sürümü hep aynı mı? Yani mesela sürekli Windows 10 Home'mi kuruyorsun?

Kurduğun Windows 10 sürümü hep aynı mı? Yani mesela sürekli Windows 10 Home'mi kuruyorsun?
Evet hep Home kuruyorum. Zaten sıfırlama yöntemini kullanıyorum. Elimde USB bellek yok.
İşlemci frekansları nasıl? Ayrıca PSU ne durumda?

Bende de masaüstünde dahi kasma - takılma sorunu vardı. Uzun araştırmalar sonucu sorunun PSU kaynaklı olduğunu bulmuştum.
Hocam işlemci ısınmıyor diye Stock hızlar. CPB açık. BIOS ayarları varsayılan sadece RAM'lerde D.O.C.P açık.

Sıfırlama yerine sıfır format atmalısın. Dün konuda konuşmuştuk. RAM'lerde problem yok. Eline USB bellek geçince Windows 10 64 Bit Pro versiyonunu kurup tekrar dene. Sıfırlama yöntemiyle sağlıklı sonuçlar elde edemezsin. Ben de CS:GO'da FPS'im yüksek olmasına rağmen donma yaşıyordum. Sıfırlama yöntemiyle denedim sonuç aynı oldu. Sıfır format atınca sorunum düzeldi. Sürekli Windows 10 Home kuruyordum. Bu sefer Windows 10 Pro kurdum.

Yeni konular

Geri
Yukarı