Bilgisayarımdaki donma ve takılma sorunun tuhaf çözümü

Bourne

Hectopat
Merhaba, bilgisayarım Windows ekranında yahut herhangi bir işlem sırasında donup kalıyor ve kasadan aynı ritimde bir ses geliyor. Bu sorunu ben, kasanın bütün kablolarını çıkarıp kasayı açıp parçaları açıkçası sadece ellemekle geçici olarak çözüyorum. Birkaç gün sonra aynı donma sorunu tekrar ediyor tabi. Bilgisayardaki sorun ne olabilir, nasıl çözebilirim?

1 -Sürekli Ses
Güç kaynağı arızası

2- Birçok kısa bip
Anakart arızası

3- 1 uzun bip
Bellek tazelenmesinde hata

4- 1 uzun 1 kısa bip
Anakart veya BIOS çipi arızası

5- 1 uzun 2 kısa bip
Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)

6- 1 uzun 3 kısa bip
Ekran kartı arızası

7- 2 uzun 1 kısa bip
Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )

8- 2 kısa bip
Bellek parity (eşlik) hatası

9- 3 kısa bip
Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

10- 4 kısa bip
Timer hatası

11- 5 kısa bip
İşlemci hatası

12- 6 kısa bip
Klavye işlemcisi hatası

13- 7 kısa bip
İşlemci hatası

14- 8 kısa bip
Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası

15- 9 kısa bip
BIOS ROM hatası

16- 10 kısa bip
CMOS okuma/yazma hatası

17- 11 kısa bip
Tampon Bellek Hatası

Sisteminiz nedir? Tahminimce HDD kullanıyorsunuz. HD Tune ile quick scan isaretli olmadan eror testi, Crystal disk mark ile hız testi yapıp cıkan sonucu buraya ekran goruntusu .

Sonuçlar böyle. Format atmak hdd'deki sorunu çözer mi? Ayrıca hdd'yi yeni aldım sayılır, format atalı da çok olmadı. Bu kadar çok hasar çıkmasının sebebi ne olabilir?

Sistemim:
Asrock n68c-gs fx
amd fx 6100
500 gb hdd
4+4 ram
amd radeon hd 7770
windows 7 64 bit

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png

Son düzenleme:
Sonuçlar böyle. Format atmak HDD'deki sorunu çözer mi? Ayrıca HDD'yi yeni aldım sayılır, format atalı da çok olmadı. Bu kadar çok hasar çıkmasının sebebi ne olabilir?

Sistemim:
ASRock N68C-GS FX
AMD FX 6100
500 GB HDD
4+4 RAM
AMD Radeon HD 7770
Windows 7 64 Bit

Eki Görüntüle 654325Eki Görüntüle 654326Eki Görüntüle 654327

Diskiniz ömrünü yavaş yavas dolduruyor. Önemli verileriniz varsa başka sağlam bir diske ya da bulut servislerinden birine yükleyin. Soylemeyi unutmusum crstal disk Info ekranınıda atar misiniz?

Diskiniz ömrünü yavaş yavas dolduruyor. Önemli verileriniz varsa başka sağlam bir diske ya da bulut servislerinden birine yükleyin. Soylemeyi unutmusum crstal disk Info ekranınıda atar misiniz?
Screenshot_4.png
Screenshot_5.png

Bilgisayarın açılılşında bazen bu hatayı da alıyorum:
IMG_20200901_093537-min.jpg

Yani bu sorun virüsten falan kaynaklanan ve formatla çözülebilecek bir şey değil, doğru mu anladım? Eğer sorundan kurtulmanın yolu mutlak yeni bir disk ise bilgisayarın diğer parçalarının da durumunu gösteren bir program önerirseniz ondan da ekran görüntüsü göndereyim böylece eskimekte olduğunu bildiğim bilgisayarım için bir yol çizeyim kendime.
Crystal disk info görüntüsünü attım, hdd'de sorun var mı, çözülebilir mi?
Arkadaşlar bir el atın, hdd arızalı mı değil mi anlamadım. Hd tuneda arızalı gözüküyor crystal infoda ise bir hasar görünmüyor. Arızalı ise formatla düzelir mi yoksa yeni disk mi almam gerekiyor?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı