Bilgisayarımın patlamasından korkuyorum

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
Bilgisayarı yeni açtığımda fan sesi bazen yüksek geldiğinde veya bilgisayar çok yüksek grafikler oynatıyor ve dolayısıyla çok ses geliyorsa veya bilgisayar uzun süre açık kaldıysa patlayacakmış gibi hissediyorum. Arkadaşım kendi PC'sinin patladığını ve masasının bu nedenle kırıldığını falan anlattı o gün bu gündür bilgisayarımdan korkuyorum.
Bir bilgisayar neden patlar? Darboğaz patlamaya neden olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu kadar korkmanıza gerek yok en fazla PSU yanar çıtır çıtır ses çıkar anakart kondansatörleri patlar ama bunlar tamamen.
Kasa içinde olacağı için gene korkmanıza gerek yok. Ama tek ve kolay bir çözüm önerebilirim. PSU değiştirin.

PSU'nuz kaliteliyse böyle bir şeyin yaşanma olasılığı çok düşük. Fanların sesi ile patlama riski arasında da doğrudan bir bağlantı yok ancak işte fan hızlandıysa ısınmıştır ondan dolayı güç tüketiminin yüksek olması PSU'ya yük bindirir gibi zorlama bir yorum yapılabilir o kadar.

Bu düşük olasılıklı patlamanın da fiziksel bakımdan o kadar büyük sarsıntılara yol açacağını zannetmiyorum. Masa kırılmış falan da... Ya arkadaşınız sizi birazcık kandırmış ya da o masanın zaten kırılası varmış.

Hiç araştırdınız mı bilmiyorum ama telefonun patlama riski var. İnternette yazdığınızda karşınıza birçok örneği gelir.
Benim yazdığımı anlamadınız sanırım benim demeye çalıştığım her telefon ve dizüstü patlamalı o zaman. Pil olan şey patlar diyorsunuz.
Dizüstünde pil olduğundan pilde patlayıcı bir madde olduğundan.

Bilgisayarı yeni açtığımda fan sesi bazen yüksek geldiğinde veya bilgisayar çok yüksek grafikler oynatıyor ve dolayısıyla çok ses geliyorsa veya bilgisayar uzun süre açık kaldıysa patlayacakmış gibi hissediyorum. Arkadaşım kendi PC'sinin patladığını ve masasının bu nedenle kırıldığını falan anlattı o gün bu gündür bilgisayarımdan korkuyorum.
Bir bilgisayar neden patlar? Darboğaz patlamaya neden olur mu?
O arkadaşın güzel bir akşam yemeğini hakediyor. :D

Evet var ama nadir örnekler haricinde çin malı dandik batarya takmadığınız sürece patlamaz.
Alakası yok orijinal bataryadada patlama olabilir sonuçta teknoloji bu şans işi.
Benim yazdığımı anlamadınız sanırım benim demeye çalıştığım her telefon ve dizüstü patlamalı o zaman. Pil olan şey patlar diyorsunuz.
Ben kesin patlar demedim patlama ihtimali var dedim. İlk başta yazdığımı okuyun.

Geri
Yukarı