Yeni toplanan RTX 4070 Ti sistem yavaş açılıyor ve işlemci %100 oluyor

Arda_Özan

Hectopat
Daha fazla  
RAM
CORSAIR 2*32GB Vengeance LPX 5200MHz CL40 DDR5 AMD Expo Beyaz Single Kit Ram
SSD veya HDD modeli
KIOXIA EXCERIA PRO 2TB NVMe M.2 SSD (7300MB Okuma
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti SUPER EAGLE OC 16GB G
Anakart
MSI PRO B650-S WIFI 7200(OC) DDR5 Soket AM5 USB 3.
İşlemci
AMD Ryzen 7 7800X3D
Herkese merhaba,
Geçtiğimiz günlerde İtopya üzerinden bir sistem topladım. Ancak sistemde ufak tefek bazı sorunlar mevcut. Bunlar;
1-BIOS'un çok geç açılması.
2-işlemcinin neredeyse her zaman %100 kullanılması.
3-60 derecelere dayanan M.2 SSD sıcaklığı.
4-yer yer Discord Spotify WhatsApp gibi uygulamalarda oluşan arayüz hataları.
Hiçbir forum veya açılan konu üzerinden bir sonuca varamadım. Sistemi toplayalı 15-20 gün olmakta. Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler.

1714511504201.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba,
Geçtiğimiz günlerde İtopya üzerinden bir sistem topladım. Ancak sistemde ufak tefek bazı sorunlar mevcut. Bunlar;
1-BIOS'un çok geç açılması.
2-işlemcinin neredeyse her zaman %100 kullanılması.
3-60 derecelere dayanan M.2 SSD sıcaklığı.
4-yer yer Discord Spotify WhatsApp gibi uygulamalarda oluşan arayüz hataları.
Hiçbir forum veya açılan konu üzerinden bir sonuca varamadım. Sistemi toplayalı 15-20 gün olmakta. Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 2183258

1- BIOS Update yap
2- işlemciyi yoran programları tespit et ve kapat.
3- M.2 SSD'ye bir tane fan bağlayabilirsin ya da sürekli dosya paylaşma
4- maalesef bunlar bende de oluyor yazılım hatası

Bilgisayarın hayırlı olsun güle güle kullan :D

1- BIOS Update yap.
2- işlemciyi yoran programları tespit et ve kapat.
3- M.2 SSD'ye bir tane fan bağlayabilirsin ya da sürekli dosya paylaşma.
4- maalesef bunlar bende de oluyor yazılım hatası.

Bilgisayarın hayırlı olsun güle güle kullan :D

Hocam bende daha büyük sıkıntılar var gibi duruyor. Hiçbir oyun açık değil. Sadece Spotify WhatsApp gibi basit uygulamalar açık. İşlemciyi yoran bir program açık değil şöyle ki örnek veriyorum eğer %100 ise ve %60 GTA 5 kullanım yapıyorsa GTA 5'i sonlandırırsam %60'lık dilimi Discord alıyor. Yani işlemci %100 kullanmak için yırtınıyor. En düşük işlemci durumu ayarlarda %0 olarak görünüyor. Bazen düzeliyor bazen böyle bozuluyor. Şu anda 54 dereceye düştü m2.eğer sensör hatası ise umurumda olmaz ancak M.2 gerçekten bu sıcaklıklara çıkıyorsa sorun var demektir. Son olarak da iyi dilekleriniz için teşekkür ederim çok daha iyileri sizin olur inşallah.

1714512282844.png

Hocam bende daha büyük sıkıntılar var gibi duruyor. Hiçbir oyun açık değil. Sadece Spotify WhatsApp gibi basit uygulamalar açık. İşlemciyi yoran bir program açık değil şöyle ki örnek veriyorum eğer %100 ise ve %60 GTA 5 kullanım yapıyorsa GTA 5'i sonlandırırsam %60'lık dilimi Discord alıyor. Yani işlemci %100 kullanmak için yırtınıyor. En düşük işlemci durumu ayarlarda %0 olarak görünüyor. Bazen düzeliyor bazen böyle bozuluyor. Şu anda 54 dereceye düştü m2.eğer sensör hatası ise umurumda olmaz ancak M.2 gerçekten bu sıcaklıklara çıkıyorsa sorun var demektir. Son olarak da iyi dilekleriniz için teşekkür ederim çok daha iyileri sizin olur inşallah.

Eki Görüntüle 2183278

Hocam dikkatle okudum bir de sizden bir kere daha temiz kurulum yapın inanın çözme ihtimali var.

Eki Görüntüle 2183278
m2 ye termal ped koymayı deneyin ısınma sorununu çözer

Geri
Yukarı