Bilgisayarın kablosu yandı

cinar_yasarrr

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bugün sabah coğrafya proje ödevimi yapıyordum fakat yanık kokusu geldi. Ailemi çağırdım siz de alıyor musunuz diye evet dediler baktık duman çıkıyor. Bilgisayarı hemen kapattık güç kablosu yanmış, neden olmuş olabilir?

Screenshot_20240417_110215_Gallery.png

Bugün sabah coğrafya proje ödevimi yapıyordum fakat yanık kokusu geldi. Ailemi çağırdım siz de alıyor musunuz diye evet dediler baktık duman çıkıyor. Bilgisayarı hemen kapattık güç kablosu yanmış, neden olmuş olabilir?

Eki Görüntüle 2170843

Bağladığın priz fazla elektrik sonucu sıkıntı çıkarmış olabilir
Sıcakta beklemiş olabilir
PSU yakmış olabilir
Watt fazla gelmiş olabilir bu da kabloyu yakmış olabilir.

Evde topraklamada problem varsa ani elektrik gidip gelmelerinden kaynaklanmış olabilir. Veya kasaya harici bir birim bağladıysan watt yetmemiş olabilir.

Yeni kablo alıp bir dene donanım birimleri zarar görmüştür muhtemelen psudan kaynaklı olarak. Ama yine de denenir

Muhtemelen bir voltaj dengesizliği var, PSU bunu kendi içinde tölere etmiş ancak kablo dayanamamış gibi duruyor. Kalitesiz PSU kablosuda bu duruma yol açar ancak o daha çok tam yük altında ortaya çıkar. Ek olarak kablonun soketinde bir temassızlık olabilir, buda ısınmaya sebep olur.

Güç kaynağın bozulmuş olabilir.
Bağladığın priz fazla elektrik sonucu sıkıntı çıkarmış olabilir
Sıcakta beklemiş olabilir
PSU yakmış olabilir
Watt fazla gelmiş olabilir bu da kabloyu yakmış olabilir.
Bilgisayar kapanmadı yansa da, biz çektik fişten. PSU yine de yanmış olabilir mi? Bugün başka kablo alıp deneyeceğiz.

Bilgisayar kapanmadı yansa da, biz çektik fişten. PSU yine de yanmış olabilir mi? Bugün başka kablo alıp deneyeceğiz.

Başka kablo ile denedikten sonra anlaşılır PSU'nun zarar görüp görülmediği.

Erken farketmeniz sayesinde ve PSU üzerindeki sokette de herhangi bir yanık görünmuyorsa, hasarsız atlatmış olma ihtimaliniz yüksek.
PSU durumu böyle, içerisini dışarıdan inceledim herhangi bir şey göremedim. Fakat kablo yeri yanmış mı emin değilim.
Screenshot_20240417_130710_Gallery.png

Geri
Yukarı