Bilgisayarın kaldırdığı en yüksek ayarlarda oynamak kötü mü?

Herhalde anlamak istemiyorsun dostum yazdıklarımı tamamen okursan benim iddia etmedimi anlarsın.

Madem bunu iddia etmiyorsun. Neden bilgisayarcının dediği yanlış bilgiyi burada forumdakilere lanse ediyorsun? Tartışmayı burada kapatalım ve bilmediğin bir konu hakkında doğru olduğundan emin olmadığın bir şeyi söylememeni tavsiye ederim.

Hayır sorun olmaz ancak sıcaklık değerlerini öğrenmek isteyebilirsin, belki olması gerektiğinden daha fazla sıcak çalışıyorsa tespit edip önlemini alırsın. MSI After Burner programını indirip FPS ini ve diğer değerlerini gösteren bir rehberi açıp oyuna girip yük altındayken değerlerini bizlerle paylaş. Fan hızı, GPU sıcaklığı, GPU Hotspot sıcaklığını, GPU belleğini ve GPU VRM'ini birde CPU sıcaklığını bu sayede bir fikir elde edebiliriz ve yorum yapmak daha sağlıklı olur.

Yukarıda arkadaşın da dediği gibi grafikten aslında model dışında gölgeleri çok yüksek değilde ortaya getirsen sıcaklığa olumlu yönde bir kaç derece etkisi olur yada internet üzerinden bazı oyunlardaki better performance diye aratarak da en fazla kare değerini alabilmeni ve görüntünün çamur olmadan daha serin çalışarak çalıştırmasını sağlayabilirsin.

MSI Afterburner programı ile gelen RivaTuner Statistics Server ile FPS değerini sınırlayabilirsin. Mesela monitörünün Hz değeri 144 ise ve oyunda 144 Hz üstünü alıp da sistemini zorluyorsa ve gereksiz yere ısınıyorsa ki ısınabilir, bu durumun önüne o program sayesinde kendi Hz değerini girdiğin takdirde çözebilirsin veyahut sıcaklığını düşürmek istersen 144 yerine 120'ye yada 100'e çekebilirsin sana kalmış. Bunun bazı dezavantajları da oluyor tabii. Hepinize iyi geceler.

Fan hızı, GPU sıcaklığı, GPU Hotspot sıcaklığını, GPU belleğini ve GPU VRM'ini birde CPU sıcaklığını bu sayede bir fikir elde edebiliriz ve yorum yapmak daha sağlıklı olur.
Doğru söylüyorsunuz daha sağlıklı cevaplar alabilirim. Yarın msi afterburner ı kurup geri dönüş yapıcam teşekkür ederim hepinize.

Madem bunu iddia etmiyorsun. Neden bilgisayarcının dediği yanlış bilgiyi burada forumdakilere lanse ediyorsun? Tartışmayı burada kapatalım ve bilmediğin bir konu hakkında doğru olduğundan emin olmadığın bir şeyi söylememeni tavsiye ederim.

Doğru sandığım için dedim emin olmadığım bir şey değildi zaten.

Bunun bazı dezavantajları da oluyor tabii
Bana olacağını sanmıyorum 60hz monitörüm var 😅

Hepinize iyi geceler.
🤍

Doğru sandığım için dedim emin olmadığım bir şey değildi zaten.
Sizlere teşekkür ederim doğru düşündüğün birşeyi benimle paylaştın olabilir herkes hata yapar ikinizde bişey öğrendiniz işte uzatmayın kapatınız konuyu lütfen.

Yeni bilgisayar aldım ve Forza Horizon 4'ü ultrada rahatlıkla açabiliyor 90 100 FPS'lerde. 3 4 saat dinlendirmeden oynasam herhangi bir parçaya zarar gelir mi? En düşükte oynasam bilgisayar yorulur mu? Emin olmak istiyorum çünkü bir daha bilgisayar alabileceğimi düşünmüyorum.

Sıcaklık bileşenlerin ömrünü kısaltır bende oynayabildiğim oyunları ultrada oynuyorum grafik takıntın yoksa grafikleri düşürebilirsin.

Yorum yapmak daha sağlıklı olur.

Şöyle fotoğraf atayım hocam sol üstte en yüksek gördüğüm değeri ekran görüntüsü olarak attım sizlere. Video nasıl atılır bilmediğim için ekran görüntüsü attım kusuruma bakmayın.

52 yide gördü fakat sadece 2 saniyeligine falan sonra geri 49 48 diye düşüyor

Dosya Ekleri

• 1686377434926.png
    1686377434926.png
    2 MB · Görüntüleme: 13
Ekran kartını yorar.

Halla halla nasıl yoruluyor terliyor mu bari sırtına peçete koy.
Darboğaz dediğiniz şey işlemcinin ekran kartı gücüne kıyasla düşük kalmasıdır. Yani ekran kartının tam gücünü kullanamazsın hiçbir zararı yok. Ekran kartı daha düşük kullanılır. İşlemci daha yüksek kullanılır.

Sıcaklık değerleri gayet iyi hocam ancak ekran kartı yük altında değil ve sadece %35'ini kullanıyor. Teknolojiden yararlanabilmek adına monitör üreticileri 120-144 ve üstü Hz değerlerini piyasaya sunuyor ve ne kadar yüksek Hz o kadar akıcı oyun deneyimi olur. Şayet ki monitörünüz 60 Hz ise 60 Hz'e sabitlemenizi tavsiye ederim ama 144 ise 144 Hz'de oynamaya özen gösterin çünkü aldığınız monitörün ve sistemin hakkını ancak bu şekilde verebilirsiniz. Sıcaklık konusunda naçizane tavsiyem 70-75 derecede tutmanız olur. i3 12100F işlemcisi o kadar da ısınan bir parça değil ve gayette serin çalışıyor. Ekran kartınız da çift fanlı olduğu için yüksek Hz değerinde de serin çalışacaktır. Rampage Fusion 650W +80 güç kaynağınızı forumda konu oluşturarak diğer kişilerden yorum almanız gerektiğini düşünüyorum. Sebebine gelirsek bu tarz güç kaynakları sistemlerde önerilmiyor ve Rampage modeli güvenilen güç kaynağı markalarından değil. Son olarak ekran kartınızın %90-100'lük kullanım altındaki bir fotoğrafını atar mısınız? Birde mümkünse işlemci kullanan bir oyunda işlemci sıcaklığını bizlerle paylaşın ancak dediğim gibi 12100F işlemcisi stok soğutucu ile bile gayet serin çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı