Bilgisayarın oyun sırasında ekranının kapanıp kendini yeniden başlatması

Rindo

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 5-6 saati aşkın bir süredir Rocket League oynuyordum. Sonrasında oyunda sinirlenmem ile masaya vurdum. Vurduğum an ekran gitti. Ben de HDMI oynadı sandım kulaklıklarımı çıkardım ve kasanın deli gibi hızlı ve sesli bir şekilde fanlarını çalıştırdığını duydum. HDMI'ı çekip geri taktım olmadı. Sonra bilgisayar kendini yeniden başlattı ve fanlar sakinleşti. Ryzen7 2700X kullanıyorum. Normalde işlemcim 80 dereceyi aşkın derecede ısınıyor ben de ön kapak açık oynuyorum. Normalde de Max 2-3 saat oynarım ve Max 75 falan görürüm yine de genelde çok yükselmez. Çok bir şey anlamadım. İşlemcim fazla ısıdan kendini mi kapatmış? Kapattıysa benim masaya vurmamı mı beklemiş anlamadım. Anlayan bilen varsa söyleyebilir mi tam olarak ne olduğunu? Ayrıca Ryzen7 2700X'in kapanma derecesi nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Isıyla alakası yoktur, evet işlemciniz biraz fazla ısınıyor ama sıcaklıktan kapanacak kadar değil. Masaya vurunca sistemin gitmesinin sebebi kablolarda temassızlık olması ya da birbirlerine değmesi, kasanın metal kısımlarına temas etmesi sonucu kısa devre yapması. Aynı sorun bende de vardı, bir gün PUBG oynarken masaya vurduktan sonra sistemin yeniden başladığını farkettim. Kısa devre yaptığını öğrendim araştırınca. Daha sonra bütün kabloları tek tek söküp düzgün bir şekilde tekrar monte ettikten sonra bir daha hiç o sorunu yaşamadım.

Ekran kartın fazla ısınınca kendini güvenli moda almış.

Evet bu olabilir. Masaya vurmadım ama oyun oynarken PC yeniden başlaması ve fanların çok hızlı dönmesi sorununu yaşadım. Sonuç ekran kartı değişimi oldu. Driverları falan güncellemeyi deneyin, güncelse bir önceki Driver'ı temiz kurulum yaparak deneyin belki çözüm olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı