Ryzen 5 5500 bilgisayarın kendini yeniden başlatması

CloudM

Kilopat
Daha fazla  
Konuyla alakalı çok fazla başlık gördüm fakat neredeyse kimseninki birbirine benzer değil ve herkes başka bir çözüm bulmuş. Bilgisayarı yeni başlatmış olsam bile herhangi bir oyuna girdiğimde bilgisayar ya oyun açıldığı gibi kendini yeniden başlatıyor ya da aradan bir süre geçtikten sonra. İşlemci ve ekran kartının termal macununu yeni değiştirdim ve bir yere damlamamasına özen gösterdim. OCCT ile CPU ve PSU testleri yaptım, CPU testinde bilgisayar kendini yeniden başlatmazken "Power" testini başlattığım gibi bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Geçtiğimiz hafta işlemcimi değiştirdim, sorun belki yeni işlemcinin çok fazla güç emmesidir diye düşündüm fakat aynı kapıya çıktı.

ASUS B450M-A
Ryzen 5 5500.
ASUS ROG RX570 EVO OC 4 GB.
2x8 Kingston 3000MHz RAM.
1X SATA SSD 1TB.
1X M.2 SATA SSD 1TB.
Corsair VS serisi 650W 80Plus.

Eski işlemcim: Ryzen 5 2600.

PSU'dan herhangi bir şekilde cızırtı, takırtı veya başka bir ses gelmiyor.

Ekran kartı driverinden kaynaklandığını düşünüyorum mevcut sürücüyü kaldırıp tekrar kurun eğer yine sorun çözülmez ise ekran kartının voltaj değerini düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Ekran kartı driverinden kaynaklandığını düşünüyorum mevcut sürücüyü kaldırıp tekrar kurun eğer yine sorun çözülmez ise ekran kartının voltaj değerini düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Driverla alakası olduğunu sanmıyorum çünkü driverlar inik değil. Önceki sürümleriyle de denedim fakat sonuç aynı. Ekran kartının voltajını düşürmek için sanırsam ASUS GPU Tweak indirmem gerekiyor ki 4 senelik AMD serüvenimde en nefret ettiğim yazılım kendisi. Her oyun WattMan hataları sebebiyle bilgisayar kapanıyor ve beni deli ediyordu.

Driverla alakası olduğunu sanmıyorum çünkü driverlar inik değil. Önceki sürümleriyle de denedim fakat sonuç aynı. Ekran kartının voltajını düşürmek için sanırsam ASUS GPU Tweak indirmem gerekiyor ki 4 senelik AMD serüvenimde en nefret ettiğim yazılım kendisi. Her oyun WattMan hataları sebebiyle bilgisayar kapanıyor ve beni deli ediyordu.

Neden kurulu değil ki sürücüler? AMD'nin kendi yazılımı üzerinden de voltaj değişikliği yapabiliyorsunuz.

Sistem aniden elektrik kesilmiş gibi kapanıp, 2 saniye sonra gerimi açılıyor? Yoksa direkt restart mı atıyor?

Ekran kapanıyor, ışıklar kesiliyor ve No DisplayPort Signal yazısı geliyor. Klavye ışıkları tekrar geliyor ve gidiyor. Ardından bilgisayar açılıyor.

Neden kurulu değil ki sürücüler? AMD'nin kendi yazılımı üzerinden de voltaj değişikliği yapabiliyorsunuz.

Belirttiğim gibi, AMD'nin GPU sürücülerini indirdiğim zaman ASUS RX570'te “White Blinking” denilen bir olay var. Bu olay dengesiz elektriği belli ediyor ve hangi AMD GPU sürücüsünü indirirsem indireyim, bu hata ile uğraşıyorum ve bu olaydan muzdarip olduğum bir konum bile var zaten. Çözümü tüm GPU driverlarını silerek çözdüm ve şimdi de bu olayla karşı karşıyayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kapanıyor, ışıklar kesiliyor ve No DisplayPort Signal yazısı geliyor. Klavye ışıkları tekrar geliyor ve gidiyor. Ardından bilgisayar açılıyor.

Yani sistem komple kapanıp tekrar açılıyor, bunu PSU yapar, PSU'ya bağlı elektrik kablosunda, prizlerde gevşeklik varsa, akım korumalı priz kullanıyorsanız, bunlarda sebep olabiliyor.

PSU bunu normalde güç yetmediğinde yapar, sizde başka bir nedenle yapıyor, PSU arızalanma ihtimali de var.

Yani sistem komple kapanıp tekrar açılıyor, bunu PSU yapar, PSU'ya bağlı elektrik kablosunda, prizlerde gevşeklik varsa, akım korumalı priz kullanıyorsanız, bunlarda sebep olabiliyor.

PSU bunu normalde güç yetmediğinde yapar, sizde başka bir nedenle yapıyor, PSU arızalanma ihtimali de var.
4 senedir aynı priz başlığını (3’lü çoğaltıcı) kullanmaktayım. Sizce sorun bundan kaynaklı olabilir mi? Çünkü bu sürekli olan bir şey değil. Bazen günün sonunda oyun oynamayı bitirdiğimde oluyor bazen de direkt oyunu açtığım anda.

4 senedir aynı priz başlığını (3'lü çoğaltıcı) kullanmaktayım. Sizce sorun bundan kaynaklı olabilir mi? Çünkü bu sürekli olan bir şey değil. Bazen günün sonunda oyun oynamayı bitirdiğimde oluyor bazen de direkt oyunu açtığım anda.

Olabilir, direkt prize takıp denemek lazım.

Geri
Yukarı