Bilgisayarın temizliği ne kadar önemli?

zilyoner

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Jailor's Room
Daha fazla  
Bilgisayarım şuan baya pis durumda. Kuzenimin bilgisayarını gördükten sonra benimkini pis olarak saymıyorum bile. Çok pis değil sadece sağda solda tozlar var ama işlemci fanının ve ekran kartının içinde baya tos ve pislik birikmiş durumda. Temizleyeceğim ama üşeniyorum. Yapmama değer mi? Yoksa hiç yapmayacağım bile.

Görüntü ve hijyen açısından zaten yapılması gerek. Bunun dışında birikmiş toz, kasa içi hava sirkülasyonun kötü olmasına sebep olup sıcaklık değerlerini etkileyebilir.

Bu tip videolara bakmanızı öneririm. Yanlış işlem yapıp sisteminizi bozmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
İnsanın öz bakımı kadar önemli bir konu bilgisayar içinde. Ayrıca tos değil toz birde baya pis dedikten 2 cümle sonrasında çok pis değil diyorsun nasıl bir çelişkidesin.
Fanların aralarındaki tozlar hava akışını bozar ve ısınmaya da yol açabilir.

Son düzenleme:
Temizlemezsen hava akışı düzgün olmaz ve gereğinden fazla ısınır. Isı ise çalışan bileşenlerin yavaşlamasına sebep verir ayrıca fazla ısınan bileşen daha çabuk yorulur ve bozulur.

O tozlar ve kir zaman içerisinde devreler arası elektrik kaçaklarına da sebebiyet verebiliyor; temiz olması en iyisi. En azından 6 ayda bir veya yılda bir temizlemen yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Bilgisayardaki ısı problemleri, çoğu durumda temizliğe endekslidir.

Sanırım etkisini anlatabilmişimdir. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı