Bilgisayarınızı korumak için neler yapıyorsunuz?

Açıkçası hiçbir şey, senelerdir antivirüs kullanmıyorum. Geçen Kaspersky indirip tarattım herhangi bir şey bulamadı, tabii bu indirdiğiniz, kurduğunuz uygulamaların, dosyaların, verilerin niteliğine bağlı ve sizin bu verileri tanıyabilmenize bağlı. İnsanda ister istemez yılların getirmiş olduğu bir deneyim oluşuyor, sürekli arka planda çalışan işlemci, RAM, ekran kartı, disk kullanımınlarına ve çalışan programlara baktığımdan herhangi bir anormal bir program veya kullanım yüzdesi olduğu zaman bir şeylerin ters gittiğini anlamak basit bir durum. Gerisi zaten ister konumunu tespit edip güvenli moddan manuel silersin, ister programla silersin.

Kaspersky Total Security var. Güvendiğim sitelerden nadiren korsan oyun indirdiğim oluyor. Steam Battlefield 3'e 250 TL derse korsan indiririm. İndirdiğim dosyayı ne olur ne olmaz seçici tarama ile taratıyorum. Bir şey çıkmıyor.
Onun haricinde misafir çocuklarına elletmiyorum. Oynamaya kalkarsa BIOS'a girer bak şu an bir parça tamirde ondan bu ekranda falan derim :D.

1595752727887.png
Screenshot_2.png

Geri
Yukarı