Bilimsel tartışma köşesi

• Konuyu başlatan Mr_YAMYAM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 58
  • Görüntüleme 6B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Isı, 'C veya 'F olarak ölçülür. Sıcaklık ta 'C veya 'F olarak ölçülür. 'C ile 'F arasında logaritmik ölçüm farkları vardır. Tek bilinmesi gereken şey 0'C suyun donma ısısıdır ya da sıcaklığıdır. Bu ısı değeri 'C ın temel baz alınan ölçüm değeridir.
Sizin bahsettiğiniz joule birimi bir maddenin ısısını değiştirmek için (daha doğrusu artırmak için) gereken enerji miktarıdır.
Örnek.
1cm3 suyun ısısını 1'C artırmak için gereken enerji miktarı 1 joule ise 1cm3 suyun ısısını 3'F artırmak için gereken ısı da 1 joule'dür. (Buradaki değerler relatiftir gerçeği yansıtmayabilir)

NOT: 'C ile gösterilen ifade derece cantigrat ya da celcius olarak bilinir ve ikisi de aynıdır.
'F ise derece fahrenayt olarak bilinir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı, 'C veya 'F olarak ölçülür. Sıcaklık ta 'C veya 'F olarak ölçülür. 'C ile 'F arasında logaritmik ölçüm farkları vardır. Tek bilinmesi gereken şey 0'C suyun donma ısısıdır ya da sıcaklığıdır. Bu ısı değeri 'C ın temel baz alınan ölçüm değeridir.
Sizin bahsettiğiniz joule birimi bir maddenin ısısını değiştirmek için (daha doğrusu artırmak için) gereken enerji miktarıdır.
Örnek.
1cm3 suyun ısısını 1'C artırmak için gereken enerji miktarı 1 joule ise 1cm3 suyun ısısını 3'F artırmak için gereken ısı da 1 joule'dür. (Buradaki değerler relatiftir gerçeği yansıtmayabilir)

Şuradan alıntı yapıyorum:

Isı: Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir.
Sıcaklık: Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları kinetik enerjilerinin ortalamasına (yaklaşık bir taneciğin kinetik enerjisine) sıcaklık denir.

Bu durumda sıcaklık ve ısı nasıl aynı şey olabilir ki?

Şunları da fizik defterimden yazıyorum:
C (öz ısı): 1 g'ı 1 santigrat derece değiştiren ısı miktarı.
m.c=ısı sığası: Kütlesi m olan bir maddenin sıcaklığını 1 santigrat derece değiştirmek için gereken ısıdır.

Örnek.

NOT: 'C ile gösterilen ifade derece cantigrat ya da celcius olarak bilinir ve ikisi de aynıdır.
'F ise derece fahrenayt olarak bilinir.
Isının birimi joule ama Yamyam Abi.
Isı - Vikipedi
Ya sen yanlış biliyorsun ya da okul bizi kandırıyor :D

Isının birimi joule ama Yamyam Abi.
Isı - Vikipedi
Ya sen yanlış biliyorsun ya da okul bizi kandırıyor :D
Yanlış biliyor olabilirim. Aşağıda wikipedia'dan bir alıntı yapıyorum.
Sıcaklık, bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır. Bir başka deyişle, ısı geçiş hâlindeki enerjidir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür.
Yani ısı bir enerji, sıcaklık ise bir ölçüdür.
Yanlız ısı ölçü birimini joule olarak vermiş. Anlatılmak istenen ısı değişimidir. Bu durumda ''he'' diyorum sen haklısın. Sorunun soruluş şeklini değiştiriyorum.
Odanın sıcaklığındaki değişmeler ne olacaktır.

B)Yükselir

Peki nasıl oluyor?

-İlk durumda oda (hava) ve buzdolabı var. Bu sistem elektriğe bağlandığı anda sisteme enerji girişi olacaktır.
-Son durumda ise oda (hava), buzdolabı ve biriken enerji olacaktır. İki durum arasındaki fark Enerji olduğuna göre sonucu enerji belirleyecektir.

Peki bu enerji nereye harcanacak ?

-Buzdolabının çalışmasına;

Buz dolabı çalışır ise; arkasındaki radyatör(ismini bilmiyorum tam olarak) ısınacak, buzdolabı ise soğutmak için çaba sarf edecek.
Bu şekilde enerji harcanacak. Fakat kaybolan enerji dönüşümünü ısı enerjisi olarak yapacak ve soğuttuğundan fazla ısıtacaktır odayı.
Bu durumda ısınan odanın sıcaklığı artacaktır.

İlk soru için yanıtımı tekrarlıyorum.
Odanın sıcaklığı ve dolabın çalışma süresi + verdiği ısıyı bilmeden soru asla ve asla yanıtlanamaz.

Diyelim odanın ısısı -26 Derece. Dolap ise -15 derecelik ısıyı verdi uzun süre. Bu bağlamda odanın sıcaklığı Artar.
Fakat odanın sıcaklığı +26 derece olup dolap -15 derecelik ısıyı uzun süre verseydi düşerdi.
Yani dediğimde haklıyım.
Not: Isı ve sıcaklık kavramlarını karıştırdıysam kusura bakmayın.

Odanın sıcaklığı ve dolabın çalışma süresi + verdiği ısıyı bilmeden soru asla ve asla yanıtlanamaz.

Diyelim odanın ısısı -26 Derece. Dolap ise -15 derecelik ısıyı verdi uzun süre. Bu bağlamda odanın sıcaklığı Artar.
Fakat odanın sıcaklığı +26 derece olup dolap -15 derecelik ısıyı uzun süre verseydi düşerdi.
Yani dediğimde haklıyım.
not: Isı ve sıcaklık kavramlarını karıştırdıysam kusura bakmayın.

Aynı şeyi düşünüyorum ben de.

B)Yükselir

Peki nasıl oluyor?

-İlk durumda oda (hava) ve buzdolabı var. Bu sistem elektriğe bağlandığı anda sisteme enerji girişi olacaktır.
-Son durumda ise oda (hava), buzdolabı ve biriken enerji olacaktır. İki durum arasındaki fark Enerji olduğuna göre sonucu enerji belirleyecektir.

Peki bu enerji nereye harcanacak ?

-Buzdolabının çalışmasına;

Buz dolabı çalışır ise; arkasındaki radyatör(ismini bilmiyorum tam olarak) ısınacak, buzdolabı ise soğutmak için çaba sarf edecek.
Bu şekilde enerji harcanacak. Fakat kaybolan enerji dönüşümünü ısı enerjisi olarak yapacak ve soğuttuğundan fazla ısıtacaktır odayı.
Bu durumda ısınan odanın sıcaklığı artacaktır.
Ama tam açıklaması değil az biraz eksik.

- - - Güncellendi - - -

Yani dediğimde haklıyım.
Not: Isı ve sıcaklık kavramlarını karıştırdıysam kusura bakmayın.
Tamamen yanlış mantık.
Prensipte bu soru, buzdolabının çalışabildiği tüm sıcaklıklarda geçerlidir.
-20'C de de olabilir +100'C ta da olabilir.

Harcanan elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşecek , ortamın ısı düzeyi yükselecek ve ısı yükselince sıcaklık da artacak...

Harcanan elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşecek , ortamın ısı düzeyi yükselecek ve ısı yükselince sıcaklık da artacak...
Cevap doğru. Ancak açıklama yetersiz. Buzdolabının soğutma katsayısı da var. Ya klima olarak iş görürse.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı