Tartışma kültürünün olmaması

Yedinci Mühür

Decapat
Birçoğumuz herhangi bir tartışmaya dahil olmuşuzdur yahut tanıklık etmişizdir. Bir zaman sonra fark ettim ki bizde tartışma kültürü yok. Tartışmayı karşıyı sözlü olarak aşağı çekme ve egosal üstünlük sağlama olarak algılıyoruz. Sizce bunun sebebi nedir?

En garip ve itici cümle ise "sen kimsin?".

Son düzenleyen: Moderatör:
images (6).jpeg

Son düzenleme:
Düzgün tartışma görmek isteyen Havacılık kategorisine uğrayabilir. @Yararsız Üye @Because Im Batman @painkiller gibi olgun ve bilgili kişilerle girdiğiniz tartışmalar kavgaya dönüşmeden karşılıklı bilgi alışverişi doğrultusunda ilerler. Fikir ayrılıkları olsa da (ki olması çok normal) yapıcı eleştiriler ve farklı bakış açılarıyla birlikte konuyu takip eden herkes kazan - kazan olarak ayrılır günün sonunda.

Birkaç örnek konu bırakayım.

Lafın kısası; tartışma tartışmayı bilenlerle yapılır, cahillerle değil.

Tartışmada benim ilk esas aldığım konu karşıda ki insanın konuşma üslubu.
Kılık kıyafete göre yargı yapmam, tartışmada haksız çıkmamak için bazen susmak gerek bu bir erdemliktir bana göre. tartışmada haksızda ola bilirsin, kusura bakma, özür dilerim gibi kelimeler kullanmak yerine karşıda ki insanı incitip yükselme çabasında insanlarda gördüm.
Halbuki hatanı kusurunu görüp özür dilemek kusura bakma demek seni yüceltir ama gel görelim ki pardon kelimesini bile kullanmak o kişi için bir değer kaybıdır.

Tartışma kültürü gerçekten bir beceri bence. Jira’nın dediği gibi havacılık bölümünü belli seviyede koruyabildik ama arada kayıyor orası da maalesef. Cidden yani klavyenin başında neyin siniri neyin egosu neyin tavrı anlamıyorum.

Hele bir de tartışma esnasında tehdit etme gafletine düşenler var. Ben en çok onlara hayranım. Sen karşında kim var biliyor musun da tehdit ediyorsun be zalim:) Bu neyin özgüveni yiğidim:D

Maalesef genel olarak ülkemizde tartışma kültürünün olduğunu düşünmüyorum. Bir taraf illaki karşısındaki tarafı küçük düşürmeye çalışıyor, hoş değil. Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil. Şahsen fikir ayrılıklarından hoşlanıyorum, karşımdaki kişinin fikrini ve düşüncesini dinliyorum. Bilmediğim bir şey varsa da öğrenmeye çalışıyorum. Olması gereken şey bence bu ancak bu yapılmıyor. Bir taraf kendisini haklı çıkarmaya ve karşısındaki kişiyi ezip küçük düşürmeye çalışıyor. Ellerine ne geçtiğini de anlayabilmiş değilim :D

Geri
Yukarı