Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği gelme ihtimali var mı?

banlola

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, YKS 2021 sonuçları açıklandı ve bu sonuçlara göre sayısal 34bine girmişim ve Bilkent makine istiyorum. Sorum da başlıkta gördüğünüz gibi. Aşağıya da hangi senelerde kaç bine almış onu yazacağım:
2018- 36.400
2019- 40.540
2020- 30.200

Bana göre 2020'de bu kadar düşmüş olmasının sebebi sınavın kolay olmasıydı, sizce bu sene ne olur? Gelir mi?

Eğer tam burslu düşünmüyorsan gelme ihtimali var. Okulu arayıp sorabilirsiniz de. Ben başkent için öyle yapmıştım.

Sınav kolay olunca sıralamalar düşüyor mu sanıyorsunuz? İnsanlar yazmamış ve sıralaması düşmüş. Sınavın zorluğu ile alakası yok.
Kaldı ki ücretli kontenjana bakıyorsunuz. Milletin tercihteki önceliği cebindeki para oluyor.

Gelme ihtimali her zaman var.

Kolaylıkla ile bağını hemen kestirip atmamak gerektiğine inanıyorum. Sebebini de açıklayayım. 2020 YKS cidden kolaydı ve neredeyse herkes yaptı. 100 binlik öğrenci 30 bine geldi ya da daha da aşağıya bilinmez. Kendi potansiyelini bilen öğrenci bu sıralamaya tabii ki tatmin olup tercih yapacak ve sıralamaları aşağıya çekecek.

100 binlik öğrenci 30 bine gelebiliyorsa 90 binlik öğrenci 20 bine hayli hayli gelir. 80 binlik öğrenci de 10 bine gelir. 70 binlik öğrenci birinci olur. ilk 69.999 kişi de uzaya gidiyor herhalde. Süper mantığınız var. Sıralamanın ne demek olduğunu hala öğrenememiş birine laf anlatmaya çalışmayacağım.

Sınavın kolay olması ile alakası yok, zaten hiçbir şeyi değiştirmez. Geçen sene bilişim hariç tüm bölümlerde şiddetli bir düşüş oldu bunun en temel sebebi popülarite ve gelecek tahminleri bu sene de bilişim hariç düşüş devam edecektir.

Tobb %50 yazın o kadar para vermeye değmez
Hocam ee gibi bölümleri de düşünüyor musunuz bu arada.

Tabi olabilir ama eğitimi Türkçe odluğu için pek aklıma yatmıyor.

Tobb %50 yazın o kadar para vermeye değmez
Hocam ee gibi bölümleri de düşünüyor musunuz bu arada.

Düşünüyorum ama iyi bir üniversite olsun istiyorum, bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı