Bilkent üniversitesi’nden skandal karar

Linkte de görülebileceği üzere, Bilkent Üniversitesi sınavları yüz yüze yapmak adına her türlü yolu deniyor. Bu kararlara göre öğrenciler, bahar döneminde güz döneminin final sınavlarına yüz yüze olarak girecekler.
Daha önce de 7-15 Kasım tarihleri arasında vizelerini yüz yüze yapıp tepki toplayan Bilkent Üniversitesi’nin bu durum karşısında daha ne gibi skandallara imza atacağı merak konusu.

Öğrenciler tepki göstermek için Twitter’da #ogrencidusmanibilkent hashtagi altında toplandı.

Son düzenleme:
Pandemi dönemi bu şartlar altında tamamen birilerinin "kopya" çekmelerinden korkup aldığı karar olarak tarihe geçeceklerdir. Saçma salak işlerde gerçekten 1 numarayız. Adam gibi uzaktan yapın sınavları, ne olacak, ne kaybınız olacak? O kadar öğrenci yüz-yüze bir araya gelince çok mu faydalı iş yapmış olacaksınız?

Ayrıca diğer üniversiteler uzaktan yapabiliyorlarken onlar yapamıyorlarsa burada 2 durum ortaya çıkar:
  1. Ya Bilkent Üniversitesi yönetimi çok zeki, diğer üniversite yönetimleri çok salak.
  2. Marka olarak bilinen Bilkent Üniversitesi diğer üniversitelere göre çağa ve teknolojiye ayak uyduramamış ve gerekli önlemleri alamayacak kadar rezil bir duruma düşmüş.
Durumlar arasından tercih sizin.

Dipnot: SAÜspor. Tüm derslerimiz, sınavlarımız uzaktan ve gayet mutluyuz. Kamera, mikrofon veya başka bir izin gereksinimimizde yok. Okul yönetimi öğrencisine, hocasına güveniyor. Hocalar kimi zaman zor, kimi zaman kolay soruyor ama pandemi döneminde onlarda ortak bir ayarı tutturuyorlar. Bu ortamı oluşturmak zor bir şey değil.

Özel üniversiteler online eğitime karar kılarlarsa öğrencilerin okula verdikleri ücretin %50'sini geri iade etmek zorunda olduklarına dair birkaç şey okumuştum internette. Ne kadar doğrudur değildir bilmiyorum ancak gerçekten doğruysa durum kopya çekilme korkusundan ziyade para kaybetme korkusu olabilir.

Gidişata göre bakılırsa 2. dönem okullar açılacak, çoğu üniversite bunu uygulamalı. Çünkü rahatça geçebileceğim dersin hocası, Online eğitim diye tabiri caizse sınavı “kol” gibi hazırlıyor. En azından okulda kim çalışıyor kim çalışmıyor bunun da ayrımı yapılabilir. Ve sınavın 2. dönem yapılmasının kime ne zararı var, çalışmak için daha fazla zamanları olacak, kopya çekilemeyeceği için mi bu kadar üzülüyor öğrenciler?

Geri
Yukarı