BİM'den alınan ürün 18 yaş altında olunduğu için iade edilmedi

Rosarin

Decapat
Daha fazla  
BİM'den RGB LED tarzi bir şey aldim, eve geldim ve pakedi acip taktim prize calismadi kablolari cikmis falan baktim olacak gibi degil iade etmeye gittim oradaki kadin 18 yas altinda oldugun icin imza yetkin yok iade yapamayiz dedi ama dun alirken sordugumda deneyin olmazsa iade demisti, boyle bir hakki var mi?

O kasiyer arkadaş 18 yaşından küçüklere hiçbir şey satmaması da lazım bu durumda böyle bir şey yok.

@Rosarin Önceden beridir yapılan bir işlem. Dedikleri gibi 18 yaş altına iade ve değişim yapmıyorlar imza yetkisinin olmadığını belirtiyorlar. Ama bazı kasiyerler çocukları mağdur etmemek adına yardımcı olabiliyorlar. Yakınımızdaki markette sürekli yaşanan bir olay. Sürekli tartışma çıkıyor. Satarken sıkıntı çıkarmıyorsun iade de niye çıkarıyorsun diyorlar genelde. Kasiyer de satarken imza istense satmazdım sana zaten falan diyorlar. Sonra babasıyla gelip iade edip bir de babasıyla tartışıyorlar falan. Yani hakları var mı kesin emin değilim ama bu prosedür bayağıdır var yani.

Oturup da kasiyere borçlar hukuku anlatamam, ancak yasal olarak normalde 18 yaşından küçüklerin sözleşme yapması durumunda buna satış ve iade gibi sözleşmeler de dahil yasal temsilcinin onayıyla işlem hukuki hale gelir ama her zaman için yasal temsilcinin onay vermesi beklenmez ve onay vermiş gibi işlem yapılır. Yapılan işlem hukuken askıda hükümsüzdür yani yasal temsilcisi (ana-babası) onay verene dek yapılan işlem askıda hükümsüz olarak hukuk dünyasında karşılık bulur ama bu yokluk veya butlan değildir. Yani işlem bir nevi adı üstünde askıda bir şekilde geçerli kabul edilir. Ha olaya gelecek olursak imza yetkisi felan safsata sen çocuğa yasal temsilcisinin onayı olmadan satış yapıyorsan yine iade halinde de imza beklememen gerekecektir. İade için imzasını alırsın sonra yasal temsilcisinin yani ana babasının onay vermeme gibi bir durumu olursa iade edilen şeyi zaten ona geri vermek durumundasın. Çok salakça ve gereksiz bir gerginlik. Ha iade almak istemiyorsan da söyle açık açık imza falan deyip resmi usulüne uygun davranıyoruz sanıyorlar.​

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı