Bina tesisatı yenilenmeli mi?

Evet burası. Orada "Attaniable Net Data Rate" yazan yer modeminizin hattan çekebileceği maksimum hız değeri. Yani şuan ki durumda en fazla 55Mbps internet hızına ulaşabilirsiniz.
Şimdi söyleyeceklerim biraz zahmetli bir iş ama denemenizde fayda var.
Modemin bağlı olduğu telefon prizinden çıkarın ve evdeki diğer telefon prizlerine takıp her seferinde modem arayüzüne girerek burdaki en iyi değeri bulun. Prizler arasında bile fark oluşabiliyor.

1648137792464.png

Hocam yanlış olmasın, şuraya fotoğraf atayım.

Eki Görüntüle 1340971

Anladığıma göre maximum 55 Mbps destekliyor. Bunun nedeni nedir ? Görevlilerin dediği gibi tesisat sorunu mu ? Modemim mu maximum bu kadar destekler ? Şimdi TurkNet'in paketini aldığım zaman 82 Mbps yerine maximum 55 kullanabileceğim değil mi ?
Önce hız yükseltin, mecburen portunuzun kapasitesini arttıracaklar. Ardından değerler yine kötüyse ondan sonra değişin kabloları.

Evet burası. Orada "Attaniable Net Data Rate" yazan yer modeminizin hattan çekebileceği maksimum hız değeri. Yani şuan ki durumda en fazla 55Mbps internet hızına ulaşabilirsiniz.
Şimdi söyleyeceklerim biraz zahmetli bir iş ama denemenizde fayda var.
Modemin bağlı olduğu telefon prizinden çıkarın ve evdeki diğer telefon prizlerine takıp her seferinde modem arayüzüne girerek burdaki en iyi değeri bulun. Prizler arasında bile fark oluşabiliyor.
Hocam, modem üçlüye takılı. Bunun bir önemi olabilir mi ? Bir de ben LAN kablosu ile internete bağlanıyorum. Yani buradan çıkartırsam bilgisayarda internete bağlayamam. Aynı işleme telefondan baksam ne olur ?

Hocam, modem üçlüye takılı. Bunun bir önemi olabilir mi ? Bir de ben LAN kablosu ile internete bağlanıyorum. Yani buradan çıkartırsam bilgisayarda internete bağlayamam. Aynı işleme telefondan baksam ne olur ?
Bahsettiğim modemin fişi değil. Modemin internet kablosunun takılı olduğu telefon prizi. Hani şu 3 delikli olan. Evde birden fazla odada olabilir bu prizden. Aynı işlemi telefondan yapabilirsin. Benim evimde her priz farklı değer gösterdi modemde örnek verecek olursam: ilk priz 62 Mbps, ikinci priz 70 Mbps, üçüncü priz 75 Mbps ve son olarak farklı bir prizde 81 Mbps gösterdi. Eğer sıkıntı var değiştireyim deseydim masrafa girmiş olurdum ama yarım saatlik işlem ile 75 Mbps sonuna kadar kullanabileceğim prizi buldum ve ona taktım.

Bahsettiğim modemin fişi değil. Modemin internet kablosunun takılı olduğu telefon prizi. Hani şu 3 delikli olan. Evde birden fazla odada olabilir bu prizden. Aynı işlemi telefondan yapabilirsin. Benim evimde her priz farklı değer gösterdi modemde örnek verecek olursam: ilk priz 62 Mbps, ikinci priz 70 Mbps, üçüncü priz 75 Mbps ve son olarak farklı bir prizde 81 Mbps gösterdi. Eğer sıkıntı var değiştireyim deseydim masrafa girmiş olurdum ama yarım saatlik işlem ile 75 Mbps sonuna kadar kullanabileceğim prizi buldum ve ona taktım.
Hocam gri renkli DSL kablosundan mi bahsediyorsunuz ?

Evet. Rengi değişkenlik gösterebilir tabi ama şu prize takılı olup modeme uzanan kablo. Prizden fişi çekip başka bir prize takın tabi telefon prizine.
Priz fotoğrafı
Hocam öyle bir kablo bulunmuyor modemim de. Modemde takılı olan 3 kablo var. Power kablosu, fotoğrafta ki ortada ki yerden gelen DSL kablosu ve LAN kablosu.

Dosya Ekleri

• IMG_20220324_191923.jpg
    IMG_20220324_191923.jpg
    104,6 KB · Görüntüleme: 34
Sizde bu bağlantıdan geliyor demek. Bu tarz olanlarda pek fikrim yok ama bunun normalde modem girişindeki gibi uç ile takılı olması gerekmiyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı