Binadaki internet kablosu nasıl değiştirilir?

8myburger

Centipat
İnternet konusunda en şansız kişi benim herhalde. Evimiz pek eski sayılmaz, en fazla 10 yıllık ama içindeki internet kabloları kötü ve kalitesiz. Bu yüzden kabloları değiştirmek istiyoruz fakat bu işlem ne kadar masraflı, ne kadar uzun sürer hiç fikrim yok zaten 1. kattayız. Babama da masraf çıkarmak istemiyorum. Eğer daha önce bu konu hakkında deneyimi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Ek soru olarak kablo değişimi SNR değerine etki eder mi (Şu an 7.5.)?

İnternet konusunda en şansız kişi benim herhalde. Evimiz pek eski sayılmaz, en fazla 10 yıllık ama içindeki internet kabloları kötü ve kalitesiz. Bu yüzden kabloları değiştirmek istiyoruz fakat bu işlem ne kadar masraflı, ne kadar uzun sürer hiç fikrim yok zaten 1. kattayız. Babama da masraf çıkarmak istemiyorum. Eğer daha önce bu konu hakkında deneyimi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Ek soru olarak kablo değişimi SNR değerine etki eder mi (Şu an 7.5.)?

Kabloda sorun varsa tabii ki eder.

Ek soru olarak kablo değişimi SNR değerine etki eder mi (Şu an 7.5.)?
Ben çok fark edeceğine inanmıyorum. Zamanında değiştim. Olay sizin kutuya olan mesafenizde ve kutudaki kontrolcüde bitiyor. VDSL2 yoksa kesbişolsun.

Ek soru olarak kablo değişimi SNR değerine etki eder mi (Şu an 7.5.)?
Şu SNR ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir mantığını tamamen yanlıştır. Hızınız yükseldikçe SNR azalır, hızınız azaldıkça SNR artar.

Şöyle anlatıyım;

SNR değeriniz 10 ve hızınız 24 Mbps olsun. Hızınız 21 Mbps'e düşürürseniz SNR değeri 11 olur. Hızınızı 27 Mbps yükseltirseniz SNR 9 olur.
Bunun kabul edilebilir olanı 6 ile 8 arasıdır. Altı kopma sorunu yaşatacaktır.

Gelelim iç tesisat konusuna, kablonuzun ankastre üzerinde bulunan yerini biliyorsanız, modemi kısa kabloyla bağlayın. Değer iyileşiyorsa kabloyu yenileyin. En masrafsız ölçüm yolu bu şekilde.

Son zamanlarda ani internet hızı düşüşü yaşadığımdan dolayı zaten internet 12(çoğunlukla 6) megabit çok canımı sıkıyor benim için 1 megabit bile altın değerinde altyapı tüm sitelerinden sorguladım 35 megabit diyor ama Türk Telekom müşteri hizmetleri 18 megabit destekliyor diyor bu sebeple hızımı 1 gram da olsa arttırabilmek için elimden geleni yapıyorum. Sıkıntı inşallah kablolardadır yoksa sorun oturduğumuz bölgedeyse yandım. :) Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Yeni konular

Geri
Yukarı