Binadaki Kolon Çatlaklarının Durumu Nedir?

utku_cicek

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Çizer/İllüstratör
Merhaba, iyi akşamlar dilerim.
İstanbul/Esenyurt tarafında bulunan, oturduğum sitenin otopark kısmında A ve B blok arasındaki kolon bu şekilde, yer de aynı şekilde yarık ve aşağı kat gözüküyor, geçen yıllarda doğal gaz patlaması olmuştu sitede internette çok fazla haberleri var. Eskiden üst katlarda A ve B blok arasında geçiş vardı ve arası yaklaşık 5cm boşluktu iki ayrı bina gibi, yaklaşık 1 yıl önce duvar ördüler iki bloğun arasına.
Fotoğrafları ekliyorum bu konuda uzmanlar varsa bilgilendirebilir mi?
Çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG-20230216-WA0000.jpg
    IMG-20230216-WA0000.jpg
    77,4 KB · Görüntüleme: 139
  • Screenshot_20230216_010852_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20230216_010852_WhatsApp.jpg
    40,1 KB · Görüntüleme: 154
  • Screenshot_20230216_010837_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20230216_010837_WhatsApp.jpg
    29,7 KB · Görüntüleme: 136
  • Screenshot_20230216_010812_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20230216_010812_WhatsApp.jpg
    29 KB · Görüntüleme: 133
İstanbul/Esenyurt tarafında bulunan, oturduğum sitenin otopark kısmında A ve B blok arasındaki kolon bu şekilde, yer de aynı şekilde yarık ve aşağı kat gözüküyor, geçen yıllarda doğal gaz patlaması olmuştu sitede internette çok fazla haberleri var. Eskiden üst katlarda A ve B blok arasında geçiş vardı ve arası yaklaşık 5cm boşluktu iki ayrı bina gibi, yaklaşık 1 yıl önce duvar ördüler iki bloğun arasına.
Çok teşekkür ederim.

Konuda uzman değilim.
Fakat çatlaklar beni gerçekten korkuttu hocam. Yetkili bir firmadan ya da kişilerden bakması için talep gönderin Bina durumu hakkında rapor oluştursunlar çünkü ciddi bir iş.

Kolon ile duvar birleşiminde benzer çatlaklar gördüm ama ilk defa bir kolonun ortasından böyle bir çatlak oluştuğunu görüyorum. Uzman değilim ama bence uzmanlar tarafından yerinde incelenmesi gerekir. Fotoğrafla falan da olacak iş değil bence.

Uzman görüşü almak gerekiyor dışarıdan bakmayla anlaşılmaz sağlam olup olmadığı.

Çatlak olmasa da depreme dayanacağını sanmam. Çünkü İstanbul'daki çoğu bina sağlam değil. Yine de birisine gösterin fotoğrafla olacak iş değil.

Çok teşekkür ederim.

Hocam işin uzmanı değilim ancak basit bir şey gibi durmuyor ufak bir sarsıntı da ortadan ikiye ayrılıcak gibi bir izlenim bırakıyor yetkili isimlerle iletişime geçin derim

En son Düzce depremini yaşadım. Evime inceleme için geldiklerinde epey detaylar öğrendim. Bodrum katına inip sıva çatlaklarını sökerek kolon üzerinde çatlak var mı diye baktılar ve bizde yoktu ancak adamlar, kolon üzerindeki herhangi bir çatlakta eve direkt ağır hasarlı damgası koyuyoruz dedi. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla binanızın acilen incelenmesi lazım. Allah göstermesin ama 5.0'lık depremi bile taşıyamayabilir çatlak kolonlar.

Bana da buradan bakınca taşıyıcı kolonlarda çatlak var gibi göründü. Sitede oturduğunuzdan sanırım bu kontrol işlemini siz yapamazsınız ama site yönetiminden isteyebilirsiniz. Eğer yanaşmazlarsa fotoğraflarla birlikte bulunduğunuz ilçe belediyesine gidin gösterin şu depremden sonra illa ki aksiyon alırlar. Bina ağır hasarlı sayılabilir gibi duruyor şu durumda. Tabi konu hakkında mutlaka bir uzmana danışılması gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı