Binanız depreme dayanıklı mı?

97 yılında dikilmiş, malzemeden çalınmamış Sovyet mimarisinden bozma 6 bloğun birinde yaşıyorum. Dayanıklı olduğunu düşünüyorum, her yer kolon dolu.
İstanbul'da olan 5.8 depremde ben yerimden kalkmaya tenezzül etmemişken bir arkadaşım monitörüm düşüyordu yazmıştı.

Evet 3 yıllık yeni bir bina.

Binaların yeni olması sağlam olduğu anlamına gelmiyor dışının süslü olması sizde psikolojik olarak sağlamlık hissi uyandırıyor geçen seneki İstanbul depreminde hep yeni binalar çatlamış YouTube'da aratabilirsiniz ev almaya karar vermeden önce mutlaka bodrum katına bakın.

1998 Yapımı 2 katlı bina altı iş hanı. (eksi)bodrum katlar kullanılmıyor 3 kat'da aşağı gidiyor. Çok şükür bu zamana kadar en ufak çatlağı dahi olmadı. Allah hepimizi beterinden korusun ama ben 7 ve üzerine dayanacağını sanmıyorum. hele ki 40-45sn arası yani.

75 yaşında apartmanımızda yaşıyorum. Bizzat Ermeniler tarafından yapıldığı ve yapımında Amerika'dan özel getirtilen elemanlar kullanıldığı için mahalledeki 2018 yılında yapılan binalardan 6 şiddetine depreme göre daha sağlam çıktı. Tarafımızca yenilendiği için şu an görseniz yeni yapıldı sanırsınız.

57 yıllık. Otobüs, tır, kamyon filan geçince ya da sadece yürüyünce zemin sallanıyor. Evet sallanıyor. Ama tek temennim Ankara'da yaşamam. Deprem bölgesi değil. Tabii daha 4 ay önce 4,5 lik deprem yaşadık.

Apartman çok yeni değil ama büyük depremler gördüğü halde taşıyıcılarda hiçbir yıpranma yok. Zeminin avantajı, kaya üzerinde olunca çok daha az yanal G kuvvetine maruz kalıyor.

Bayraklı gibi zeminde muhtemelen orta hasar alırdı.

Geri
Yukarı