BIOS Fan Kontrolde PWM'de Fanlar Çok Ses Yapıyor

zekischen

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Recep beyin DDR4 bilgisayar toplama rehberinde bir şey dikkatimi çekti. BIOS'tan fan kontrolleri DC den PWM'ye çeviriyor. Böylece fanlar daha kontrollü ve sessiz çalışıyor. Yalnız ben bu işlemi yaptığımde ise ( ilk başta DC'de idi ) fanlar çok sesli oluyor ve led ışıklar daha parlak yanıyor. Hele ki egsoz fanı çok rahatsız edecek şekilde çalışıyor o yüzden DC'de bıraktım. Digerlerinde ses o kadar fark etmedi ama genede biraz daha sesli oldu PWM yaptım. Güç kaynağımdan süphe duydum.

Sistem:
İntel G3258, Asus H97-Pro Anakart, GSkill 8 GB 1600 Mhz Ram, Asus GTX750ti Strix OC Edition Ekran Kartı, Hyper 103 CPU Sogutucusu, Kingston 120 GB SSD, 1 TB Harddisk 7200 RPM. RC-430 500W Kasa.

Yardımlarınız için teşekkürler...
@Recep Baltaş @BilgisayarKurdu

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir şey daha ögrendim şimdi. Hayır sadece CPU fan 4 pin digerleri 3. Ama taktığım slotlar 4 pinli.

3 pin olanların hızını PWM ile kontrol ettiremezsiniz. Taktığınız slotlar PWM destekli fakat fanlarınız PWM desteklemiyor.

Peki biosdan tekrar DC'ye çeviriyim mi ? Birde o zaman PWM'ye alınca niye daha hızlı dönüyor madem desteklemiyor ?

Teşekkürler.

PWM destekli fanlar 30 TL civarından başlıyor. PWM'ye alınca 4. pinin devreye girmesi lazım fakat o olmadığı için diğer pinlerden tam güç geliyor ve fanlar son hızda dönmeye başlıyor. Bunu molexe bağlamış gibi düşünebilirsiniz.

Mantık olarak düşünüyorum garip geliyor bazı şeyler yanlış anlamayın sizi sorgulamıyorum. PWM devrede olduğu zaman fanlar kontrollü şekilde çalışıyor eger fanlar 4 pin ise. İşlemci ısısına göre RPM artıyor. Benim fanlarım 3 pin yani işlemcinin ısısına göre RPM degişmemesi lazım cünkü sabit dönüyor kontrol eden birşey yok. O zaman prime95 ile test yapmaya başladıgımda fanların hepsi şoklanıyor resmen. Acayip hızlanıyor ve ses yapıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz ?

Bakın şimdi, PWM ısıya göre hızı ayarlar bunu 4. pin ile yapar. Bunu görselle şu şekilde anlatabilirim.
pwm.png

4. pin yani Fan_Speed_Control kablosu oluyor bu. Anakart bunu ısı değerine göre ayarlıyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı