BIOS güncellemesi sırasında PC kapanırsa ne olur?

Yarzone

Femtopat
Arkadaşlar benim bilgisayarın görüntüsü arada gidiyor. BIOS güncellemesini denemek istiyorum, güncelleme yaparken görüntü giderse ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellenirken PC kapanırsa, anakart işletim sistemsiz kalacağı için PC bir daha açılmaz. Özel bir donanımla yazılım atılabiliyor servisler tarafından.

Başlıkta bilgisayar kapanırsa demişsiniz soru da görüntü giderse.
Bilgisayar kapanırsa riskli. Bu readme dosyalarında açıkça belirtiliyor. BIOS esnasında herhangi bir güç kaybı olmasın diye. Bilgisayar kapanırsa geçmiş olsun, servis yolunu görünmüş demektir.

Dual BIOS var ise anakart yedek BIOS'a geçer. Anakart geçmezse siz geçirirsiniz. Bunun için anakart üzerinde bir anahtar olması lazım. Anahtar yoksa otomatik olarak geçer. Dual BIOS olmayıp BIOS Flashback varsa BIOS Flashback ile kurtarırsınız. Technopat'ın BIOS Flashback ile ilgili rehberleri var. Bunların hiçbiri yoksa size servis yolu göründü.

Son düzenleme:
Güncelleme yarıda kesilirse, anakartınız metal ve plastikten oluşan bir tuğladan farksız olur. Bu sorunu, varsa 2. BIOS'a (dual BIOS) geçerek veya yoksa servise göndererek çözebilirsiniz. Ayrıca, diğer bir yöntem ise anakartınızda BIOS Flashback özelliği bulunuyorsa bu özellik ile yeniden BIOS yazılımını yükleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Güncelleme yarıda kesilirse, anakartınız metal ve plastikten oluşan bir tuğladan farksız olur. Bu sorunu, varsa 2. BIOS'a (dual BIOS) geçerek veya yoksa servise göndererek çözebilirsiniz. Ayrıca, diğer bir yöntem ise anakartınızda BIOS Flashback özelliği bulunuyorsa bu özellik ile yeniden BIOS yazılımını yükleyebilirsiniz.
Yedek BIOS yok ise anakarta yeniden BIOS atılmadan kullanamazsınız.
Bir tane daha BIOS pili var.

Geri
Yukarı