BIOS Güncellemesi sonrasında kullanılabilir RAM düşüşü

Daha fazla  
BIOS sürümümü 1.25'den 1.33'e güncelledim güncellemeden önce 8 GB olup 7.84 kullanılabilir olan RAM'im şimdi 6.11'e düşmüş durumda bu konu hakkında yapabileceğim bir şey var mı?
Chipsetti güncelledim.
Laptop kullanıyorum.
Acer Nitro 5 an 515-54
Intel Core i5 9300H.
Anakartın hangisi olduğunu anlamadığım için screenshot bırakacağım.
NVIDIA GeForce GTX1050 kullanıyorum.
CPU-Z olarak sürece yardımcı olabilir diye RAM ve anakart kısımlarının screenshotını koyuyorum.
Ekran Görüntüsü (17).png
Ekran Görüntüsü (18).png
Ekran Görüntüsü (19).png
Ekran Görüntüsü (20).png
Ekran Görüntüsü (16).png

Son düzenleme:
Tekrar downgrade edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

veya how to downgrade bios acer notebook yazıp aratın kaynaklar çıkacaktır.

Muhtemelen BIOS'dan işlemcinizin dahili ekran kartına (Intel UHD 630) fazladan bellek verilmiş. Kontrol edin.

BIOS'a hakim değilim nasıl yapabileceğimi anlatabilir misin?
Tekrar downgrade edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Veya how to downgrade BIOS Acer notebook yazıp aratın kaynaklar çıkacaktır.

Eğer ki bu BIOS sürümünde çözümü bulamazsam yapacağım. Teşekkürler.

BIOS'dan BIOS'a değişir.
Yapacağınız ayarın Integrated Graphics Share Memory gibi bir adı olmalı. BIOS üzerinde ufak bir arama yapın. Buna benzer bir isimle karşılaştığınızda karşısında da MB veya GB ile alakalı sayılar görürseniz düzenlemeniz gereken ayarın o olduğuna emin olabilirsiniz. Zaten oyunlar için harici ekran kartınız da olduğu için o ayara 64 MB ya da en fazla 128 MB vermeniz fazlasıyla yeterli olacaktır.

BIOS'dan BIOS'a değişir.
Yapacağınız ayarın ıntegrated Graphics share Memory gibi bir adı olmalı. BIOS üzerinde ufak bir arama yapın. Buna benzer bir isimle karşılaştığınızda karşısında da MB veya GB ile alakalı sayılar görürseniz düzenlemeniz gereken ayarın o olduğuna emin olabilirsiniz. Zaten oyunlar için harici ekran kartınız da olduğu için o ayara 64 MB ya da en fazla 128 MB vermeniz fazlasıyla yeterli olacaktır.

Benim BIOS'um mavini üzerine beyaz olan BIOS aradım fakat bulamadım bu BIOS'u modlamam gerekiyor mu?

Gerekmiyor, bazı laptop BIOS'larında bu ayar olmayabiliyor ama bence sizin BIOS'unuzda olması lazım. Her menünün içinde farklı menüler vardır. Onların içini de aradınız mı?

Ekranın altını da çekin, Advanced mod'a geçmek için bir ayar olabilir. Ya da bu BIOS'da neredeyse hiçbir seçenek yok demektir.
Bunu deneyin.
Konudaki ekrana ulaşabilirseniz DVMT Total Gfx Mem ayarını 128 MB ya da 64 MB yapabilirsiniz. Ona göre DVMT Pre-Allocated ayarını da 32 MB yada 64 MB yapın(diğerinin yarısı kadar olsun). Aperture ve GTT size ayarını değiştirmeyin.

Son düzenleme:
Ekranın altını da çekin, Advanced Mod'a geçmek için bir ayar olabilir. Ya da bu BIOS'da neredeyse hiçbir seçenek yok demektir.
Bunu deneyin.
Konudaki ekrana ulaşabilirseniz dvmt Total GFX mem ayarını 128 MB ya da 64 MB yapabilirsiniz. Ona göre dvmt pre-allocated ayarını da 32 MB ya da 64 MB yapın(diğerinin yarısı kadar olsun). Aperture ve gtt size ayarını değiştirmeyin.

Tüm yardımların için sağ ol.

Geri
Yukarı