BIOS güncellemesi yaparken elektrik kesilirse ne olur?

SadeceEfe

Decapat
Merhaba. Ben birkaç video gördüm galiba Update yaparken elektrik kesilirse anakart çöp oluyormuş ve bazı arkadaşlarım bir parça değiştirmedikçe gerek yokmuş Update yapmaya. B450 MK2 de bu geçerli mi ve yapmasam bir şey fark eder mi?

Merhaba. Ben birkaç video gördüm galiba Update yaparken elektrik kesilirse anakart çöp oluyormuş ve bazı arkadaşlarım bir parça değiştirmedikçe gerek yokmuş Update yapmaya. B450 MK2 de bu geçerli mi ve yapmasam bir şey fark eder mi?

Çöp olmaz. Servise verilir, BIOS yazarlar, geri gelir. Tabii ki Dual BIOS falan varsa buna gerek kalmayabilir.

BIOS güncelleme gerekliliği için amacınız önemli. İşlemci yükseltmesi falan bu tarz durumlar için BIOS Update gerekebilir. Diğer BIOS Update'leri stabillik, güvenlik ve güncellik olabilir.

Çöp olma ihtimali sıfır değil, şanssız olmanız lazım. Dual Bios özellikli anakartınız varsa devam edersiniz, yoksa servise gönderirsiniz makineyle Bios yüklerler. Bios güncelleme birçok firmada garanti kapsamında bu arada.

- Bilgisayar açılmaz hale gelebilir.
- Anakartta yedekten geri getirme özelliği varsa kendi kendine açılabilir.
- Açılmaz hale gelirse üretici sitesinden bios indirip usbye atıp kurtarma yapılabilir.

Dual Bios desteği varsa pek sıkıntı olmaz da eğer destek yoksa anakart mefta :D Servise gönderin.

Hocam nasıl anlarım peki Dual BIOS olduğunu.
Sizde yok galiba.

Yani kısacası elektrik giderse anakart brick olur ve açılmaz. Ya servise verir BIOS yükletirsiniz ya da 2 yöntemi var bu 2 yöntem ile kendiniz kurtarabilirsiniz. Anakart çöp olmaz yani. Korkmanıza gerek yok. BIOS Update 1 dakikadan kısa sürüyor genelde. Bu sürede elektrik gitme ihtimali çok düşüktür.

Yeni konular

Geri
Yukarı