BIOS güncellenirken strese giriyor musunuz?

Eski sistemlerde genellikle çöken BIOS için bir kurtarma sistemi ya da Dual-BIOS gibi sistemler yaygın değildi, onları güncellerken evet insan bir geriliyordu, ya elektrikler giderse gidisinden. Ama örneğin şu an kullandığım anakartta Flashback olmasa bile CrashFree gibi bir teknoloji olduğundan çok da umurumda olmaz, hoş anakartıma artık güncelleme gelmiyor o ayrı.

Aslında bu yeni BİOS sürümünü kurmadan önce işlemci CPB ve PBO kapalı kullanıyordum. Sebebi ise işlemci boşta iken turbo frekanslarda calışıyordu ve anı sıcaklık artışı oluyordu. Bende bir umut yeni BİOS sürümünü bekledim ama nafile daha berbat oldu.
Ayrıca yeni BİOS sürümünü yüklemeden önce BİOS sıfırlama işlemi yaptım ondan sonra sürüm yükselttim. Daha sonra temiz kurulum yaptım ama nafile. Aslında bugün MSİ servisi ile görüşecektim fakat bir türlü müsait olamadım. Dediğiniz gibi mail yolu ile durumu anlatayım bakalım ne olacak.

Aslında bu yeni BİOS sürümünü kurmadan önce işlemci CPB ve PBO kapalı kullanıyordum. Sebebi ise işlemci boşta iken turbo frekanslarda calışıyordu ve anı sıcaklık artışı oluyordu. Bende bir umut yeni BİOS sürümünü bekledim ama nafile daha berbat oldu.
Ayrıca yeni BİOS sürümünü yüklemeden önce BİOS sıfırlama işlemi yaptım ondan sonra sürüm yükselttim. Daha sonra temiz kurulum yaptım ama nafile. Aslında bugün MSİ servisi ile görüşecektim fakat bir türlü müsait olamadım. Dediğiniz gibi mail yolu ile durumu anlatayım bakalım ne olacak.
Ben sıvı soğutma sipariş ettim. Size de tavsiye ederim.

@.I.N.И.A. Görünüşe göre Intel kullanıyorsun. AMD tarafında bu güncellemeler nimet denilebilir. Boost hızları gerek all coreda gerek singleda artıyor AGESA güncellemelerinden sonra. 3800X ile 4.5'in ötesine geçmişler hatta teklide.
Dediğinden hiçbir şey anlamadım. 🤭 Evet Intel kullanıyorum. O.C. veya benzeri şeylerle hiç işim olmadı. Böyle şeyler bana zül geliyor. Uğraşmak falan istemiyorum. Ben tak-çalıştır-kullan kafasında biriyim. Onun için tercihim hep Intel ve Nvidia'dan yana olmuştur. Otomatik boostlasın beni idare etsin. Yazılım güncellemesiyle, BİOS'la, O.C. ile performansı artacak parçanın benim PC'imde yeri yok. 🤭

Evet bu durum bana da oluyor. Hatta güncelledikten sonra acaba sistem nasıl çalışacak açılacak mı ? Ki bir seferinde bir süre ekrana görüntü gelmemişti.

Bu aralar çalışıyorsa dokunma prensibindeyim :) Sistem AMD.

@.I.N.И.A. Overclock değil de turbo frekansları, gerçi bir nevi overclock oluyor. Çok iyi aslında. Bedavadan ekstra performans alıyorsun, kim istemez ki? :)
Ben istemiyorum. Dediğim gibi mantıklı gelmeyebilir. Ama ben böyle kullanmayı seviyorum. Yazılımla performans artışı vs işlemci yükseltme seçenekleri önüme konsa; işlemci yükseltmeyi tercih ederim. Bana zül geliyor. Yapana saygı duyarım. Mantıklı değil ama ben de böyleyim. 🤭

Birazda reklam yapayım. 🤭Onun için benim sattığım ya da satacağım 2.el ürünleri hemen alın. O.C. yüzü görmeden tertemiz kullanılmış olurlar. 🤭

Ben sıvı soğutma sipariş ettim. Size de tavsiye ederim.
Kullandığım sistemde Cooler Master ML240R sıvı soğutma var ve buna rağmen ısı sorunu yaşıyorum. Sorunda şöyle oluyor işlemci boşta iken 30-35 derece çalışıyorken birden sıcaklık 45-60 arasındaki bir değere fırlıyor. İşlemci kullanımına bakıyorum %1, %2 neden birden böyle oluyor çözemedim. Neyse konunun asıl amacını dağıtmayayım.
Evet bu durum bana da oluyor. Hatta güncelledikten sonra acaba sistem nasıl çalışacak açılacak mı ? Ki bir seferinde bir süre ekrana görüntü gelmemişti.

Bu aralar çalışıyorsa dokunma prensibindeyim :) Sistem AMD.
En mantıklısı bir rayına oturtabilirsem dokunmam artık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı