BIOS kendi kendine UEFI'den Legacy'e geçmiş

Börtü Böcük

Kilopat
Bundan 4 ay önce Windows 10 20H2 sürümünü kurmuştum. Kurulumu UEFI olarak yapmıştım. USB'yi Rufus ile hazırladım. Formatı attım. Üzerinden 4 ay geçti BIOS'a hiç girmemiştim. BIOS önceden UEFI ayarında idi. F2 tuşu ile BIOS'a girmeye çalıştım giremedim. Bende bu video ile denedim BIOS açıldı. Fakat BIOS kendi kendini Legacy'ye almış. Bende tekrar UEFI'e ayarladım. Sizce neden böyle oldu? Kurulum sonrası kendi kendini Legacy'e almış olabilir mi? Virüs şüphesi geldi aklıma Kaspersky, ESET Online Scanner, Norton Power Eraser (Rootkit taraması dahil), Malwarebytes (Rootkit taraması dahil) ve Kaspersky Rescue Disk ile tam taradım sonuç temiz çıktı. BIOS'a virüs bulaşmış olabilir mi? BIOS'a çok nadir virüs bulaştığını biliyorum. Eğer bulaştıysa Kaspersky BIOS virüsünü tespit edebilir mi?
Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a virüs bulaşmasını ilk defa sizden duyuyorum. Böyle bir şey varsa da kolay kolay olacağını sanmıyorum. Rufus ayarlarınızı UEFI'ye uygun olarak ayarladınız mı?
Şu videodan kontrol edebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

BIOS'a virüs bulaşmasını ilk defa sizden duyuyorum. Böyle bir şey varsa da kolay kolay olacağını sanmıyorum. Rufus ayarlarınızı UEFI'ye uygun olarak ayarladınız mı?
Şu videodan kontrol edebilirsiniz:
Tam emin olmamak ile birlikte Rufus ayarlarını UEFI'e uygun ayarladığımı hatırlıyorum. Ama yanılıyor olabilirim.
CSM mi açılmış?
CSM nedir?

Dosya Ekleri

• 1620473017208.png
    1620473017208.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 58

Yeni konular

Geri
Yukarı