BIOS SATA HDD Görmeme Sorunu

Emir58han

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı ilk topladığımda BIOS sabit diski görüyordu ama bazen açılıyordu bazen açılmıyordu. Bu sıralar sabit diski görmemeye başladı ve açılmıyor. Nadir de olsa bazen de sabit diski görüyor ama DVD-ROM'u görmüyor.

3797 defa sabit disk ile PC arasında iletişim sorunu olmuş yanlışım yoksa. SATA kablosunda, diskte ya da anakartta bir arıza söz konusu.
Sata kablosunu değiştirdiğimde yine aynı sorun ortaya çıkıyor. DVD-ROM'da da hiçbir zaman sorun olmadı. Sabit diskin sata kablosunu anakartta taktığım yerleri de değiştirmiştim (sorun devam etmişti). Geriye kaldı sabit diskte sıkıntı olması. Ben bu sıkıntıyı nasıl anlarım?

Ayrıca HDD'ye bağlı kabloyu değiştiriyorum, bilgisayarı açıyorum ilk seferde açılıyor art arda açıp kapatınca da hiçbir sorun olmadan açılıyor. Lakin kapattıktan sonra aradan zaman geçince tekrar bir kaç kez açıp kapamak zorunda kalıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka disk ile deneyip sorun olmadığını gördüğünde diskinin arızalı olduğunu anlayabilirsin.
Diski garantiye gönderdim. Gelince sorunun çözülüp çözülmediğini yazarım. Ilginiz için teşekkür ederim.

Başka disk ile deneyip sorun olmadığını gördüğünde diskinin arızalı olduğunu anlayabilirsin.
Hocam elime başka bir disk geçti denedim aynı şeyler oldu (6. Kez açıp kapatmamdan sonra açıldı). HD tune Pro health kısmına baktım hiçbir sorun yok. Sorun HDD de değilse, sata kablosunda değilse geriye bir tek ana kart kalıyor. Eğer anakartta sıkıntı varsa DVD rom neden her zaman gözüküyor?

DVD-ROM çok daha az iletişim kurduğu için olabilir. HDD daha çok veriyolu kullanıyordur. Bir de BIOS'u 3016 yapar mısınız?

Ayrıca mümkünse başka bir PSU ile deneyin. PSU sorunu da olabilir belki...

BIOS zaten 3016. başka bir PSU ile denedikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini yazarım. Teşekkürler.

BIOS zaten 3016. başka bir PSU ile denedikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini yazarım. Teşekkürler.

Merhaba konuyu hortlatmış gibi olabilirim ama acaba sorun çözüldü mü? Çözüldüyse nasıl çözdünüz bilgilendirir misiniz? Tamamen aynı probleme sahibim.

Geri
Yukarı