BIOS sıfırlanmasına rağmen BIOS ekranı gelmiyor

Serendipity

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar iyi günler. 1-2 gün önce BIOS'a çok güzel bir şekilde giriyordu ama sonra açtığımda hep siyah ekran geldi. Az önce CMOS pinlerine kısa devre yaptırarak tekrar denedim. BIOS sıfırlandı ama ekran yine gelmedi. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Anakart: ASUS PRIME H410M-F.
İşlemci: Intel i3-10100F.
8 GB RAM.
GTX 1650S.

American Megatrends ekranı geldi normalde gelmezken, sonra F1'e basarak girmeyi denedim ama siyah oldu tekrar.
Benim sistem sürekli böyle şeyler yapıyor bana, genel olarak uyguladığım çözümler:
RAM'lerle oyanamk(yer değiştirme vb.),
Pilsiz açmak sistemi, (İşe yarıyor genelde)
PSU'yu çıkarıp takmak.

Böyle yapınca genelde tam sıfırlamıyor. Sizin anakart gerçi yeni, yoksa CMOS failed, Last known good yazan bir ekran gelmeliydi.
Öyle bir ekran gelirse default demeyi deneyin. Yani tekrar sıfırlayın pil ile. Monitöre giden kablo çekili olsun, PSU gücü de. Pili çıkarın, açma kapama tuşuna basın biraz, bekleyin, sonra pili takmadan açmayı deneyin.

Benim sistem sürekli böyle şeyler yapıyor bana, genel olarak uyguladığım çözümler:
RAM'lerle oyanamk(yer değiştirme vb.),
Pilsiz açmak sistemi, (İşe yarıyor genelde)
PSU'yu çıkarıp takmak.

Böyle yapınca genelde tam sıfırlamıyor. Sizin anakart gerçi yeni, yoksa CMOS failed, Last known good yazan bir ekran gelmeliydi.
Öyle bir ekran gelirse default demeyi deneyin. Yani tekrar sıfırlayın pil ile. Monitöre giden kablo çekili olsun, PSU gücü de. Pili çıkarın, açma kapama tuşuna basın biraz, bekleyin, sonra pili takmadan açmayı deneyin.
Hocam böyle şeylerle fazla uğraşmaktan korkuyorum, aklıma BIOS güncellemesi yapmak geldi, tabii mümkünse.
1615642695607.png

Bu da belki yardımcı olur diye atayım.

Hocam böyle şeylerle fazla uğraşmaktan korkuyorum, aklıma BIOS güncellemesi yapmak geldi, tabii mümkünse.Eki Görüntüle 920301

BIOS'a girmeden BIOS güncelleyemezsin girebilirsen güncellemek iyi olacaktır. PRIME H410M-F - Destek
BIOS'u bir de BIOS pili ile sıfırlamayı deneyebilirsin, RAM'lerin ucunu bir silgi ile bastırmadan silmeyi deneyebilirsin sorun çözülmezse BIOS dışında bir şeyde sorun olabilir sorun tespit için servise gönderebilirsin.

Hocam böyle şeylerle fazla uğraşmaktan korkuyorum, aklıma BIOS güncellemesi yapmak geldi, tabii mümkünse.Eki Görüntüle 920301

Korkmaya gerek yok, anakart BİOS'a girmeden güncelleyebiliyorsa, beta olmayan bir yeni sürüme güncelleyin.
Ama önce şunu deneyin:
Ayarlardan Güncelleştirme>kurtarmaya gelin.
Gelişmiş başlangıçtan yeniden başlatın, yeniden başlayınca gelen bir ekran olacaktır, sorun gidermeyi seçin, gelişmiş seçeneklere basın sonra. "UEFI ürün yazılımı ayarları"nı seçin.
Yeniden başlayınca BİOS'a girmeyi deneyin.

Korkmaya gerek yok, anakart BİOS'a girmeden güncelleyebiliyorsa, beta olmayan bir yeni sürüme güncelleyin.
Ama önce şunu deneyin:
Ayarlardan Güncelleştirme>kurtarmaya gelin.
Gelişmiş başlangıçtan yeniden başlatın, yeniden başlayınca gelen bir ekran olacaktır, sorun gidermeyi seçin, gelişmiş seçeneklere basın sonra. "UEFI ürün yazılımı ayarları"nı seçin.
Yeniden başlayınca BİOS'a girmeyi deneyin.
Hocam onu deneyeceğim bir de BIOS gelmeden BIOS güncellemesi yapılır mı? Ayrıca ben biraz tedirgin biriyim de, en kurcalamadan yapabileceğim bir çözüm var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı