Çözüldü BIOS Update sonrası BIOS'a girilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

METANİC

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar, bu akşam BIOS'umun eski olduğunu far ettim ve MSI'ın sitesinden kararlı sürümü indirip kurdum. Sonra PC kendini yeniden başlattı ve artık anakart logosu gelmiyor direk Windows açılıyor bu yüzden BIOS'a giremiyorum. Shift tuşuna basılı tutarak kurtarma bölümünden UEFI seçeneğini seçerek deneyince bu sefer hiç ekran gelmiyor. Sizce sorun neden kaynaklı? Forumda aynı sorunu yaşayan başkaları da var o çözümleri de uygulayacağım. Anakartım MSI A320M A-PRO. @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Çözüm
@Emir M. @SARS-CoV-2 hocalarım sorunu çözdüm. Bu çözüm umarım başka arkadaşlara da yardımcı olur. Şimdi hocam ilk önce BIOS silindiğini ve tekrar programlanacağını söylemiştim. Sorun bu değilmiş. Bilgisayarcıya götürünce onda sorunsuzca açıldı burada sorunun monitörde veya dönüştürücüde olduğunu anladım. Çok monitör değiştirdim. En sonunda sorunun dönüştürücüden kaynaklandığı ortaya çıktı. Normalde HDMI to VGA görüntü gelmiyordu. Ama DisplayPort to VGA dönüştürücüsüne geçtim ve NVIDIA'nın bu sürücüsünü indiridim ve BIOS ekranı sorunsuzca artık açılıyor. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.
Tahminimce bios ayarlarindan fast bootingi ya siz ya da guncelleme sirasinda kendi acmis olabilir. Windows kurtarmadan kendinizi zorla bios ekranina bir sekilde atmaniz gerek. Benim de basima gelmisti bios ayarlarini kurcalarken pisman etmisti.

Hayır denemedim elimde onların kabloları ve dönüştürücüleri yok maalesef. Hocam şöyle bir yazı buldum internette bundan dolayı olabilir mi?

''On multiple MSI boards ı always have to swap out my GPU any time ı do a BIOS Update or reset. The motherboards default to CSM and any Gaming cards ı own won't display output until ıt's set to UEFI. I keep a crap OEM Card handy for this purpose. For my setup ı use a DP->vga cable which may be part of the issue.''

Tahminimce BIOS ayarlarindan Fast bootingi ya siz ya da guncelleme sirasinda kendi acmis olabilir. Windows kurtarmadan kendinizi zorla BIOS ekranina bir sekilde atmaniz gerek. Benim de basima gelmisti BIOS ayarlarini kurcalarken pişman etmisti.

Hocam diyelim Fast boot yüzünden oldu ama kurtarmadan girebilmem gerek öyleyse ve Fast boot anakart logosunu etkiliyor mu ki?

Son düzenleme:
Hayır denemedim elimde onların kabloları ve dönüştürücüleri yok maalesef. Hocam şöyle bir yazı buldum internette bundan dolayı olabilir mi?

''On multiple MSI boards ı always have to swap out my GPU any time ı do a BIOS Update or reset. The motherboards default to CSM and any Gaming cards ı own won't display output until ıt's set to UEFI. I keep a crap OEM Card handy for this purpose. For my setup ı use a DP->vga cable which may be part of the issue.''

Hocam diyelim Fast boot yüzünden oldu ama kurtarmadan girebilmem gerek öyleyse ve Fast boot anakart logosunu etkiliyor mu ki?
Evet dugmeye bastigin anda direk windows geliyordu bende

"On multiple MSI boards ı always have to swap out my GPU any time ı do a BIOS Update or reset. The motherboards default to CSM and any Gaming cards ı own won't display output until ıt's set to UEFI. I keep a crap OEM Card handy for this purpose. For my setup ı use a DP->vga cable which may be part of the issue."

Farklı görüntü portu da deneyin o da etki edebiliyor. Attığınız yazıdan da olabilir ancak düşük bir ihtimal. Fastboot ayarı kafanızı karıştırmasın, güncel AM4 MSI anakartlarda Fast boot ayarı yok, onu kenara atın o yüzden.

Farklı görüntü portu da deneyin o da etki edebiliyor. Attığınız yazıdan da olabilir ancak düşük bir ihtimal. Fastboot ayarı kafanızı karıştırmasın, güncel AM4 MSI anakartlarda Fast boot ayarı yok, onu kenara atın o yüzden.

Eğer kablo bulabilirsem deneyeceğim.

@124629 hocam sanırım sizin de başınızdan bu olay geçti değil mi?

Son düzenleme:
Yok ben yaşamadım ancak yaşayanlar bu yöntemlerle çözüyor.

Siz değil hocam etikete dikkatli bakın. 🤭🤭 bu arada ben işlemci ekran kartı ve RAM'i tanıdığım bilgisayarcı vardı ondan almıştım ve 1 gün sonra bu sorun ortaya çıkmıştı şimdi onu aradım bana BIOS'umun silindiğini ve tekrar programlanması gerektiğini söyledi. Yarın anakartı ona götüreceğim. Sorun çözülmüş oldu. Aslında kendi servisine de gönderebilirim ama işlemler bitene kadar bayağı zaman geçiyor buna da vaktim yok. Sonuç olarak büyük ihtimalle ne kadar uğraşırsam uğraşayım o BIOS hiç gelmeyecek. Yardımlarınız için hepinize teşekkürler. Bundan sonra BIOS güncelleme işlerine hiç girişmeyeceğim.

Cavabınız için teşekkürler hocam tam olarak nasıl BIOS girdiniz detaylı anlatır mısınız? Büyük ihtimalle aynı sorunu yaşıyoruz.
Simdi her anakartin biosu farkli ama bende fast booting diye bir sekme vardi enable yapmistim bu sorun olmustu. Sonra zorla biosa atinca bilgisayari oyle cozebilmistim. Kendi anakartin biosuna internetten bir bakiver.

@Emir M. @SARS-CoV-2 hocalarım sorunu çözdüm. Bu çözüm umarım başka arkadaşlara da yardımcı olur. Şimdi hocam ilk önce BIOS silindiğini ve tekrar programlanacağını söylemiştim. Sorun bu değilmiş. Bilgisayarcıya götürünce onda sorunsuzca açıldı burada sorunun monitörde veya dönüştürücüde olduğunu anladım. Çok monitör değiştirdim. En sonunda sorunun dönüştürücüden kaynaklandığı ortaya çıktı. Normalde HDMI to VGA görüntü gelmiyordu. Ama DisplayPort to VGA dönüştürücüsüne geçtim ve NVIDIA'nın bu sürücüsünü indiridim ve BIOS ekranı sorunsuzca artık açılıyor. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı