BIOS Update Yaptıktan Sonra Kullanılabilir RAM Miktarı Düştü

cemolix

Hectopat
Ben 8 GB RAM'li, AMD Ryzen 3 2200G, GTX 1050 Ti 4 GB GDDR5 bilgisayarımı 2 sene önce aldım. İlk defa bugün BIOS Update yaptım. Anakartım ise ASUS B320 M-K. Sebebi ise hem güncel olmasıydı, hem de benim 8 GB RAM yerinde 64 Bit 64X tabanlı işlemci olmasına rağmen 7.86 GB kullanılabilir olmasıydı, Update'yi yaptım. Yaptıktan sonra özelliklere girince şok oldum. Çünkü artık kullanılabilir RAM miktarı 5, 94 GB olmuştu. Yeni RAM alacaktım, sorunu düzeltmeden almayayım dedim. RAM slotu değiştirdim, PC açılmadı. BIOS pilini tak çıkar yaptım, kabloları tak çıkart yaptım 1 saat uğraşla geri açtım. BIOS'tan değişiklikler yaptım olmadı, onları sıfırladım yine olmadı. Ben bu sorunu nasıl düzeltebilirim? 8 GB RAM (Kullanılabilir miktar: 5.94 GB.) yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Arkadaşlar mesajlarınız için teşekkürler, evet zaten görev yönetiminde 2 GB donanıma ayrıldığı yazıyor ancak ben ayırmak istemiyorum 8 GB'ın tamamını kullanamaz mıyım? 2 GB RAM ayırmasa olmaz mı?

AAA hocam sizin ekran kartınız varmış :D ben direk APU sandım monitör kablonuzu ekran kartınıza taktığınızdan emin misiniz?

Monitör kablonuz ekran kartına takılı değil mi? Ekran kartını taktığınız zaman işlemcinin içindeki grafik birimi devre dışı kalır. O yüzden oradaki 2 GB eksik görünmemesi lazım.
Şöyle ki ben 2 monitör kullanıyorum, ve 2 monitörümde ekran kartına bağlı. Ancak benim şaşırdığım nokta insanlar BİOS Update yapınca Kullanılabilir ram miktarı artıyor benim ki ise düştü, baya bi düştü hemde.
AAA hocam sizin ekran kartınız varmış :D ben direk APU sandım monitör kablonuzu ekran kartınıza taktığınızdan emin misiniz?
Şimdi siz öyle söyleyince şüphelendim, bir bakayım 2 side ekran kartına mı takılı.

Şöyle ki ben 2 monitör kullanıyorum, ve 2 monitörümde ekran kartına bağlı. Ancak benim şaşırdığım nokta insanlar BIOS Update yapınca kullanılabilir RAM miktarı artıyor benim ki ise düştü, bayağı bir düştü hem de.

Yok hocam artacağını sanmam. İkisi de ekran kartına bağlıysa onun APU ile alakası yok Windows ve ara yüzler kullanıyor o belleği. Tavsiyem aynı özelliklerde 2. RAM'i alın.

Şimdi kontrol ettim, ana monitörüm ekran kartına ancak 2. Monitör kasa fanının biraz üstünde anakartın içine takılı gibi, evet 2. monitörüm ekran kartına takılı değil. Ne yapmam gerek bu durumda?

Şimdi kontrol ettim, ana monitörüm ekran kartına ancak 2. monitör kasa fanının biraz üstünde anakartın içine takılı gibi, evet 2. monitörüm ekran kartına takılı değil. Ne yapmam gerek bu durumda?

Ayrıca ilk defa BIOS yaptıysanız şu an oyunlarda FPS dropları falan oluyor olabilir bilmiyorsanız diye söyleyeyim BIOS Update'den sonra ayarlar sıfırlanır onları eski hallerine getirin derim örneğin: İşlemci CPB açılır, RAM hızları düşer(XMP kapanır yani). CPB iyi bir şey ancak stok fan kullanıyorsanız işlemci çok ısınabilir.
Peki ben 2. ekranımı çıkartırsam kullanılabilir miktar artar mı?

Hocam RAM'in diğer ekranla alakası olduğunu sanmıyorum tek bir kasa var unutmayın sadece monitör fazla.

Ayrıca ilk defa BIOS yaptıysanız şu an oyunlarda FPS droları falan oluyor olabilir bilmiyorsanız diye söyleyeyim BIOS Update'den sonra ayarlar sıfırlanır onları eski hallerine getirin derim örneğin: İşlemci CPB açılır, RAM hızları düşer(XMP kapanır yani). CPB iyi bir şey ancak stok fan kullanıyorsanız işlemci çok ısınabilir.

Hocam RAM'in diğer ekranla alakası olduğunu sanmıyorum tek bir kasa var unutmayın sadece monitör fazla.
Evet drop sorunları az az oluyor ama ben ne ayar yaptığımı hatırlamadığım için 2. Rami ve yanında ssd'yi aldığım zaman format atacağım.
Daha önce bu şekilde 2 monitör mü kullanıyordunuz? Bir tanesi yine anakarta takılı olduğu halde 8 GB mı gösteriyordu?
Yaklaşık 1 senedir 2 monitör kullanıyorum, ve evet 8GB RAM (Kullanılabilir miktar 7,86) bu bilgisayarı ilk aldığımda da böyleydi 2. monitörü aldığımda da.

Evet drop sorunları az az oluyor ama ben ne ayar yaptığımı hatırlamadığım için 2. RAM'i ve yanında SSD'yi aldığım zaman format atacağım.

Yaklaşık 1 senedir 2 monitör kullanıyorum, ve evet 8 GB RAM (kullanılabilir miktar 7, 86) bu bilgisayarı ilk aldığımda da böyleydi 2. monitörü aldığımda da.

Tamam hocam o RAM'i de takınca XMP'yi açın fan stoksa CPB'yi kapatın (format attıktan sonra)

Geri
Yukarı