Kullanılabilir RAM Miktarı sorunu ve BIOS güncelleme

VetroN

Hectopat
Bugün sistemime 2x2GB DDR2 800MHz DualKit RAM takviyesi yaptım. RAM'i taktıktan sonra emin olmak için RAM'i kontrol ettim ve (kullanılabilir miktar: 3,37GB) yazıyor.

Adsız.png

Sistemim fotoğrafta görüldüğü gibi 64 bit. RAM'leri silgi ile sildim ve BIOS ayarlarını default'a çektim. İşlemcim overclockluydu. Sorun devam ediyor, galiba BIOS güncellemesi yapmak gerekiyor.
Anakart modelim: P5GC-MX/1333

Son düzenleyen: Moderatör:
Aradaki fark donanım için ayrılmış olabilir.
Görev Yöneticisi -> Performans -> Bellek
Bu sayfanın ekran görüntüsünü de ekleyebilir misiniz?
--
Hatta msconfig'i açıp;
Önyükleme -> Gelişmiş seçenekler
Bu sayfanın da ekran görüntüsünü ekleyin.

Aynı sorun bende de vardı 8 GB var ama 4 kullanilabilir. Bu sorun icin RAM'leri söküpa anakartın soket yerlerini temizleyip, cikartip yeniden takıp, BIOS güncellemesi sonrası MSConfig'den gelismis seceneklerden RAM'i 4096 yapmanı öneririm.

Dediğiniz her şeyi zaten yaptım. Yok mu başka çözümü?
Adsız.png
Adsız.png

Aradaki fark donanım için ayrılmış olabilir.
Görev Yöneticisi -> Performans -> Bellek
Bu sayfanın ekran görüntüsünü de ekleyebilir misiniz?
--
Hatta msconfig'i açıp;
Önyükleme -> Gelişmiş seçenekler
Bu sayfanın da ekran görüntüsünü ekleyin.
Bios güncellemesi yapıldı. Sorun devam ediyor.

Görev yöneticisinde 641 MB donanıma ayrılmış yazıyor. Ram'in tamamını görüyor ve kullanıyorsunuz. Sorun yok.
Sorunum zaten RAM'in tamamını görüp görmemesi değil. Eski RAMlerde donanıma ayrılan kısım yoktu fakat şimdi var. Yüksek ihtimal ekran kartına ayrılmış fakat bunu kaldıramaz mıyım? Performansa etkisi ne olur?

Yanlış bilgilendirmek istemem ama DVMT Mode Select alanı grafik için ayırdığınız ram için diye biliyorum. Ayrılan ram miktarını azaltmak mümkün. Ancak ne kadar azaltılır yada kapatılabilir mi bilmiyorum. Ayrıca performansa etkisini kullanarak gözlemlemeniz gerekir. Grafiği yoğun kullanan bir uygulama açtığınızda olumsuz bir yansıması olurken, grafikle işi olmayan bir uygulamada bunu hissetmeyebilirsiniz.​
Kullanım kılavuzundaki ekran görüntüsü;
1588267743461.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı