BIOS virüsleri nasıl anlaşılır?

Cyberry

Hectopat
Merhabalar, modlu BIOS kullanıyorum sistemim eski diye fakat kafama bu soru takıldı. Eğer BIOS için zararlı varsa bunu nasıl anlarız ne ile işlem yaparak temiz olduğuna inanırız?

Son düzenleyen: Moderatör:
A-V yazılımı ile zararlıyı anlarsın, ya A-V yazılımı zararlıyı siler ya da BIOS sıfırlarsın öyle temizlenebilir yani sanırım.

Merhabalar, modlu BIOS kullanıyorum sistemim eski diye fakat kafama bu soru takıldı. Eğer BIOS için zararlı varsa bunu nasıl anlarız ne ile işlem yaparak temiz olduğuna inanırız?

BIOS ROM yani sadece okunan hafıza olduğundan virüs olmaz.
Modlu BIOS'u yapanlar kodları yeniden yazmıyor sadece 771 işlemciler için ufak değişiklikler yapıyor.

A-V yazılımı ile zararlıyı anlarsın, ya A-V yazılımı zararlıyı siler ya da BIOS sıfırlarsın öyle temizlenebilir yani sanırım.
Çok tarattım temiz sonuç ama emin olamıyorum bir türlü biraz takıntı oldu bu soru kafamda.
BIOS ROM yani sadece okunan hafıza olduğundan virüs olmaz.
Modlu BIOS'u yapanlar kodları yeniden yazmıyor sadece 771 işlemciler için ufak değişiklikler yapıyor.
Mesela daha da açar mısınız ? Ne gibi değişiklikler merak ediyorum. Hafıza tabanlı diye rahat olabilir miyim yani ?

AV falan silemez.

Normal bir kullanıcı da tespit edemez bu tarz bir zararlıyı. Bilgisayarın çeşitli şekillerde, gerektiğinde fiziksel müdahaleler ile incelenmesi lazım. Daha önce tanınmamış bir zararlı mikrokod tespit edilemez güvenlik yazılımları tarafından.

Bilmediğiniz yerden indirmeyecektiniz işte BIOS'u.

AV falan silemez.

Normal bir kullanıcı da tespit edemez bu tarz bir zararlıyı. Bilgisayarın çeşitli şekillerde, gerektiğinde fiziksel müdahaleler ile incelenmesi lazım. Daha önce tanınmamış bir zararlı mikrokod tespit edilemez güvenlik yazılımları tarafından.

Bilmediğiniz yerden indirmeyecektiniz işte BIOS'u.
Hocam zaten bir tek yer var bunun olduğu oradan indirdim. Demek istediğim böyle bir zararlı vs herhangi birşey varsa bunu nasıl bilebiliriz. Normalde AV kullanıyorum hatta ciddi tarattırmıştım disklere kadar ama emin olamıyorum. Bu konuda nasıl temiz olduğuna emin olabilirim.
1624817009769.png

Konuyu güncelliyorum arkadaşlar format çözüm sayılabilir diyorlar. Onun haricinde Kaspersky Rescue Disk ve av ile tarattığımızda temiz olduğu görüşüne varabiliriz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı