BIOS virüsleri

Zelzele

Femtopat
Daha fazla  
Farzedelim ki, bir bilgisayara BIOS virüsü bulaşmış olsun. Bunun ne gibi belirtileri olur ve nasıl anlarız?

Bir diğeri, bunun formatla düzelen bir virüs türü olmadığını biliyorum. BIOS pilini 3-4 dakika çıkartıp yerine takmak, bu tip virüslerden kurtarır mı? Ya da nasıl temizlemek gerekir?

B450M S2H gibi bir anakarta, BIOS virüsü bulaşabilir mi?
@24099
@Murat5038

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu virüsler hakkında fazla bilgim yok ama bu virüsler hem çok az hem de çok güçlü virüsler olduğunu biliyorum. Fazla bir bilgim olmadığından (bu virüsler de fazla biilgim yok) internette araştırma yapmanızı öneririm böyle bir durumla ben hiç karşılaşmadım kolay gelsin size.
Ancak biosunuzu sıfırlayın veya güncelleyin düşük ihtimalde olsa çözülebilir. (Ben hiç BIOS'dan virüs yemediğimden dediğim gibi pek bilgim yok yardımcı olamadıysam özür dilerim.)

Bildiklerimi paylaşıyım öncelikle bayağı nadir bir virüs, bu forumda bir yazıda yabancı bir diplomata bulaştığını okumuştum. BİOS silinip tekrar yüklendikten sonra temizlenir ya da BİOS güncelleştirerek (bundan pek emin değilim).

Bildiklerimi paylaşıyım öncelikle bayağı nadir bir virüs, bu forumda bir yazıda yabancı bir diplomata bulaştığını okumuştum. BİOS silinip tekrar yüklendikten sonra temizlenir ya da BİOS güncelleştirerek (bundan pek emin değilim).
Yani, trojan gibi internette cirit atabilecek bir tür değil mi?

BIOS virüslerinin yapılış aşaması çok zahmetlidir. Her BIOS dağıtıcısı için ayrı destek sunulması gerekir; AMI için farklı, InsydeH2O için farklı kodlar olmalı mesela.

CIH virüsü bu işi nasıl yapıyordu diye soracak olursanız, DOS'un donanım erişim koruması olmamasını fırsat olarak değerlendirip, uyumlu olan BIOS'larda bulunan tüm veriyi silerek rastgele veri ile dolduruyordu. Daha sonrasında Gigabyte, piyasaya Dual BIOS anakartlarını sürdü, BIOS'ta bir gariplik sezdiği zaman yedek BIOS hemen ana BIOS'un üzerine yazılmakta bu teknoloji ile birlikte.

BIOS virüslerinin yapılış aşaması çok zahmetlidir. Her BIOS dağıtıcısı için ayrı destek sunulması gerekir; AMI için farklı, InsydeH2O için farklı kodlar olmalı mesela.

CIH virüsü bu işi nasıl yapıyordu diye soracak olursanız, DOS'un donanım erişim koruması olmamasını fırsat olarak değerlendirip, uyumlu olan BIOS'larda bulunan tüm veriyi silerek rastgele veri ile dolduruyordu. Daha sonrasında Gigabyte, piyasaya Dual BIOS anakartlarını sürdü, BIOS'ta bir gariplik sezdiği zaman yedek BIOS hemen ana BIOS'un üzerine yazılmakta bu teknoloji ile birlikte.
Gigabyte B450M S2H, Dual BIOS teknolojisini kapsıyor mu?

Geri
Yukarı