Çözüldü BIOS virüsü BIOS güncellemesi ile silinir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çözüm
Peki kesin diyebilir miyiz?
Bir de sizce BIOS güncellemesi ile BIOS virüsü silinir mi?

Bunun cevabini net olarak bilemeyiz.
USB kullansanizda kullanmasaniz da silinmeme ihtimali var.
BIOS virusu varsa zaten kendini isletim sisteminde baslatmistir. Format atsaniz da BIOS'tan kendini geri kopyalar.

Isletim sisteminden BIOS guncellemesi yapip BIOS'daki virusu silseniz bile virus isletim sisteminde aktifse kendini BIOS'a geri kopyalayip aktif hale getirebilir.
Peki kesin diyebilir miyiz?
Bir de sizce BIOS güncellemesi ile BIOS virüsü silinir mi?

USB kullansanizda kullanmasaniz da silinmeme ihtimali var.
BIOS virusu varsa zaten kendini isletim sisteminde baslatmistir. Format atsaniz da BIOS'tan kendini geri kopyalar.

Isletim sisteminden BIOS guncellemesi yapip BIOS'daki virusu silseniz bile virus isletim sisteminde aktifse kendini BIOS'a geri kopyalayip aktif hale getirebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
USB kullansanizda kullanmasanizda silinmeme ihtimali var.
BIOS virusu varsa zaten kendini isletim sisteminde baslatmistir. Format atsanizda BIOS'tan kendini geri kopyalar.

BIOS işletim sisteminde aktifse derken?

Neden silinmeme ihtimali var?

Av kullanıyorum. Eğer ki işletim sisteminde ise av bunu bulmaz mı?

BIOS işletim sisteminde aktifse derken?

Neden silinmeme ihtimali var?

Av kullanıyorum. Eğer ki işletim sisteminde ise av bunu bulmaz mı?
BIOS VIRUSU, isletim sisteminde aktifse.
Yani BIOS'daki virus Windows'a bulasmis olabilir.
BIOS'a bulasabilen virusun AV'leri kolayca bypass edebilecegini dusunuyorum. Kendini sistem dosyalarina kopyalar, dosya/klasor izinlerini degistirir bir sekilde kendini saklar.
Silinmeme ihtimali olmasini mesajimda acikladim. Isletim sisteminden silseniz BIOS'dan geri bulasir. BIOS'dan silseniz isletim sisteminden geri bulasir.

Ek olarak bence fazla kafaya takmayin. Bilgisayariniza BIOS virusu bulasmasi dusuk bir ihtimaldir. Genellikle buyuk firmalar hedef alinir.

BIOS vırusu, isletim sisteminde aktifse.
Yani BIOS'daki virus Windows'a bulasmis olabilir.
BIOS'a bulasabilen virusun Av'leri kolayca bypass edebilecegini dusunuyorum. Kendini sistem dosyalarina kopyalar, dosya/klasor izinlerini degistirir bir sekilde kendini saklar.
Silinmeme ihtimali olmasini mesajimda acikladim. Isletim sisteminden silseniz BIOS'tan geri bulasir. BIOS'tan silseniz isletim sisteminden geri bulasir.

Ancak BIOS virüsü onu yapana kadar antivirüs yasa dışı bir şey oluğunu görüp engellemez mi?

Zaten BIOS virüsü BIOS'ta olduğu için başka yerde durmama gibi bir durumu olmaz mı? Ve zaten işletim sisteminde olursa bile Av'nin onu bulmama ihtimali var mı ki?

Ancak BIOS virüsü onu yapana kadar antivirüs yasa dışı bir şey oluğunu görüp engellemez mi?

Zaten BIOS virüsü BIOS'ta olduğu için başka yerde durmama gibi bir durumu olmaz mı? Ve zaten işletim sisteminde olursa bile Av'nin onu bulmama ihtimali var mı ki?
Bilinen bir virus ise engeller muhtemelen. Ama suan bilindik fazla BIOS virusu olmadigi icin bulunamama ihtimali yuksek. Hem dedigim gibi BIOS'a bulasabilecek kadar gelismis bir virus bir sekilde bypass eder AV'yi. Mesela bir ornek vereyim; Zararli yazilim baslatildiginda kendini explorer.exe'ye kopyaliyor ve bilgisayari guvenli modda baslatiyor. AV'ler guvenli modda devre disi kaldigindan bilgisayar korumasiz oluyor ve virus istedigini yapabiliyor.

BIOS'da etkin olan bir zararli yazilim bilgisayarda istedigini yapabilir.

Bilinen bir virus ise engeller muhtemelen. Ama şu an bilindik fazla BIOS virusu olmadigi icin bulunamama ihtimali yuksek. Hem dedigim gibi BIOS'a bulasabilecek kadar gelismis bir virus bir sekilde bypass eder Av'yi. Mesela bir ornek vereyim; zararli yazilim baslatildiginda kendini explorer.exe'ye kopyaliyor ve bilgisayari guvenli modda baslatiyor. Av'ler guvenli modda devre disi kaldigindan bilgisayar korumasiz oluyor ve virus istedigini yapabiliyor.

BIOS'da etkin olan bir zararli yazilim bilgisayarda istedigini yapabilir.

Bir kişi BIOS çipinde o kadar fazla alan bulunmadığı için bunları yapamaz. Sadece boot Sector'e veri yazabilir ve başka yerlere geçemez demişti. Kodlamaya göre değişiyor mu bu bilmiyorum.

Bir kişi BIOS çipinde o kadar fazla alan bulunmadığı için bunları yapamaz. Sadece boot Sector'e veri yazabilir ve başka yerlere geçemez demişti. Kodlamaya göre değişiyor mu bu bilmiyorum.
Anakarta gore degisir. Yeni nesil anakartlarda BIOS icin daha fazla alan ayrildigini dusunuyorum. BIOS'a basariyla bulasirsa bal gibi istedigi yere veri yazar. Gerekirse BIOS'daki bazi ozelliklerin ustune yazabilir kendini.

Genelde silinir ama BIOS virüsleri karmaşık virüslerdir. Sıradan bir kullanıcıya ben ömrümde BIOS virüsü bulaştığını görmedim. Evet, normal şartlarda BIOS virüsünün güncelleme ile silinmesi lazım ama BIOS güncelleme işlemi çipin her alanını güncellemez. Ne bilelim virüsün hangi bölüme yerleştiğini? Boot Block var, Main Block var, EC Block var...

Hocam bir şekilde vardım işte.
Teknik destekten daha ziyade psikolojik desteğe ihtiyacın olduğunu düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı