BIOS virüsüne izin verilmemesi ve ESET'in tespit etmesi doğru mudur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Cyberbug 2077

Hectopat
Makaleler
1
Bir şekilde bilgisayarcıdan falan bir BIOS virüsü bulaşırsa buna hiçbir şekilde izin veremeyiz. İzin vermemiz imkansız, yasa dışı bir şekilde izin vermeden veya vererek kameraya, mikrofona veya dosyalara erişemez, bir BIOS virüsü bulaşmışsa sadece boot sectore veri yazabilir o da bir sıkıntı yaratmaz.

En kötü bu dediklerim olmasa bile ne olursa olsun kesinlikle ESET'in gelişmiş tehdit koruması (istisnalara eklemediğim sürece) bu BIOS virüsünü tespit eder.

Bunların doğru olduğunu biliyorum. Ancak bunların olma ihtimali %100 mü? Yani %1 veya %0,001 ihtimalle başka bir şey olabilir mi bu üç maddede?

@Prime777

Hocam genelde mahalle bilgisayarcılarının flash bellekleri mesela 10 yıllık oluyor ve 10 yıl boyunca her bilgisayara girip çıkıyor, adam da biçimlendirmezse eğer virüs kapabiliyor bilgisayar. BIOS virüsü hakkında emin değilim ama.

Hocam o farklı. Zaten attıysa BIOS'tan atmıştır
Hocam çok evham yapıyorsun az sakin o kadar kolay BIOS virüsü girmez.

Hocam evet de bir şekilde girdiyse neler yapabilir ve kesinlik içerir mi ona cevap alamadım beni sinir etti.

@Prime777

Hocam bir şekilde indirmişse, saldırı almışsa veya kendisi kodladıysa veya bir şekilde bulaştırdıysa diye.

Bir de bana bulaştırdıysa öyle bir virüsü 1 ay falan önceden bulaştırmış. Yine de kesinlik içermez mi?

@Prime777

ESET ile BIOS'u taramamış mıydın? Bir sıkıntı olduğunu asla düşünmüyorum şu an. Zaten BIOS virüsünün böyle saçma bir olaydan bulaşması daha da saçma.

Hocam bu hayatta hiçbir şey kesin değildir kimse kesin yorum yapamaz.

Yüksek ihtimal bir şey yoktur ama kimse %100 diyemez.

ESET ile BIOS'u taramamış mıydın? Bir sıkıntı olduğunu asla düşünmüyorum şu an. Zaten BIOS virüsünün böyle saçma bir olaydan bulaşması daha da saçma.

Hocam taraftır da gem iki dosyayı taramadı gek de veri tabanında yoksa diye sıkıntı ettim.
Bir de yani bu BIOS virüsü bulaşmışsa boot Sector'e veri yazmak dışında şeyler de yapabilir mi? (en gelişmiş bile olsa)

@Prime777

Hocam? @Prime777

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam taraftır gem iki dosyayı taramadı gek de veritabanında yoksa diye sıkıntı ettim.
Bir de yani bu BIOS virüsü bulaşmışsa boot Sector'e veri yazmak dışında şeyler yapabilir mi? (en gelişmiş bile olsa)

@Prime777

Hocam? @Prime777

Onun harici baska ne yapabilir ki?

Onun harici baska ne yapabilir ki?

Hocam kameraya, dosyalara, verilere falan erişmek gibi. O kameraya falan erişmek için izin almak gibi. Bunlar virüsün kodlanmasına göre değişebilir mi yoksa kesinlikle bir tek boot Sector'e veri mi yazabilir?

@Prime777

Hocam? @Prime777

Hocam yardım edebilir misiniz? @Prime777

Son düzenleme:
Hocam kameraya, dosyalara, verilere falan erişmek gibi. O kameraya falan erişmek için izin almak gibi. Bunlar virüsün kodlanmasına göre değişebilir mi yoksa kesinlikle bir tek boot Sector'e veri mi yazabilir?

@Prime777

Hocam? @Prime777

Hocam yardım edebilir misiniz? @Prime777

Adı üstünde BIOS virüsü, BIOS ile alakası var yani. Dosyalara, kameraya erişebileceğini sanmıyorum. En azından öyle bir şey görmedim ben.

Adı üstünde BIOS virüsü, BIOS ile alakası var yani. Dosyalara, kameraya erişebileceğini sanmıyorum. En azından öyle bir şey görmedim ben.

Peki kodlamasına göre değişebilir mi bu?

Bir de bu BIOS virüsü diplomatlara falan atılmıyor muydu dinlenmek için neden bir tek boot Sector'e veri yazabiliyor ki?

@Prime777

Hocam Dutchman hocamla da konuştuk o da doğruladı ancak kesin değil ya o beni endişelendiriyor.
@Prime777

Hocam bir de.

Bu BIOS virüsü % kaç ihtimalle sistemime bulaşmıştır? Bilgisyarcıya bulaşıp bilgisyarcıda BIOS'tan o virüsü bulup veya direk BIOS'u bana atıp veya başka şekillerde benim bilgisayarıma bulaştırabilir mi?

Bir de bu BIOS virüsü bulaşmışsa o BIOS virüsüne izin verilmişse bile (kamera, mikrofon veya dosyalara erişim izni gibi) ve de ne yapılırsa yapılsın istisnalara eklemediğim sürece ESET'in gelişmiş tehdit koruması KESİNLİKLE bulur değil mi?

@Prime777

Hocam? @Prime777

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı