BIOS'da 16 GB gözüken RAM Windows'ta 8 GB gözüküyor

Furkan Ertem

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir, Konak
Selamlar, Adata Gammix D30 3000 MHz 8x2 RAM'e sahibim. BIOS ve CPU-Z'de 16 gözüküyor ancak Windows'ta 8 GB gözüküyor, neden olabilir? BIOS'um güncel son sürüm (Aorus B450 Aorus Pro) ve işlemcim R7 2700X ve bir sorunum daha var, RAM'lerde XMP açınca sistem 5 kez reboot atıp XMP ayarlarını devre dışı bırakıyor ve RAM'leri 2666MHz 20CL değerinde kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı ramleri 3600 ile kullanıyorum ve 3000mhz'de sorunsuz kullanabiliyorum. Sorununuz gerçekten garipmiş. Belleklerde bir sorun var bence.

RAM'leri 2-4 slotlarına takıp dener misiniz ? BIOS sürüm düşürebilirsiniz ayrıca. Güncel demek her zaman en iyisi demek olmuyor maalesef. Ekte görülen kırmızı yerlerden bahsediyorum.

Dosya Ekleri

• AORUS PRO.jpg
    AORUS PRO.jpg
    41,6 KB · Görüntüleme: 43
RAM'leri 2-4 slotlarına takıp dener misiniz ? BIOS sürüm düşürebilirsiniz ayrıca. Güncel demek her zaman en iyisi demek olmuyor maalesef. Ekte görülen kırmızı yerlerden bahsediyorum.
Zaten o slotlarda takılı ve BIOS sürümü yükseltirken BIOS hep çöp oldu doğru yapmama rağmen o yüzden daha denemek istemiyorum BIOS sürümü değiştirmek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı