BIOS'da 16 GB gözüken RAM Windows'ta 8 GB gözüküyor

Furkan Ertem

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir, Konak
Selamlar, Adata Gammix D30 3000 MHz 8x2 RAM'e sahibim. BIOS ve CPU-Z'de 16 gözüküyor ancak Windows'ta 8 GB gözüküyor, neden olabilir? BIOS'um güncel son sürüm (Aorus B450 Aorus Pro) ve işlemcim R7 2700X ve bir sorunum daha var, RAM'lerde XMP açınca sistem 5 kez reboot atıp XMP ayarlarını devre dışı bırakıyor ve RAM'leri 2666MHz 20CL değerinde kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı ramleri 3600 ile kullanıyorum ve 3000mhz'de sorunsuz kullanabiliyorum. Sorununuz gerçekten garipmiş. Belleklerde bir sorun var bence.

RAM'leri 2-4 slotlarına takıp dener misiniz ? BIOS sürüm düşürebilirsiniz ayrıca. Güncel demek her zaman en iyisi demek olmuyor maalesef. Ekte görülen kırmızı yerlerden bahsediyorum.

Dosya Ekleri

• AORUS PRO.jpg
    AORUS PRO.jpg
    41,6 KB · Görüntüleme: 43
RAM'leri 2-4 slotlarına takıp dener misiniz ? BIOS sürüm düşürebilirsiniz ayrıca. Güncel demek her zaman en iyisi demek olmuyor maalesef. Ekte görülen kırmızı yerlerden bahsediyorum.
Zaten o slotlarda takılı ve BIOS sürümü yükseltirken BIOS hep çöp oldu doğru yapmama rağmen o yüzden daha denemek istemiyorum BIOS sürümü değiştirmek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı