BIOS'tan kurulan GNU/Linux dağıtımları nelerdir?

Hocam benim PC biraz sıkıntılı olduğundan ötürü benim USB'de EXE dosyası bulunan, yani BIOS üzerinden kurulan bir GNU/Linux dağıtımı bulmam lazım. Bildiğiniz varsa söyler misiniz?
BIOS üzerinden bir şey kuramazsın, sadece herhangi bir aygıttan başlatma olayını ve başka başka ayarları açma kapama yapabilirsin. BIOS öyle sandığın şey değil. Ayrıca GNU/Linux'u .exe uzantısı ile kuramazsın. Hangi dağıtımı istiyorsan onun .iso uzantılı dosyasını indirir, BalenaEtcher, Rufus gibi yazılımlarla USB belleğine yazdırırsın BIOS üzerinden başlangıç diski olarak USB'yi seçer ya da boot menüsünden doğrudan USB'yi başlatır öyle kurarsın.

BIOS üzerinden bir şey kuramazsın, sadece herhangi bir aygıttan başlatma olayını ve başka başka ayarları açma kapama yapabilirsin. BIOS öyle sandığın şey değil. Ayrıca GNU/Linux'u .exe uzantısı ile kuramazsın. Hangi dağıtımı istiyorsan onun .ISO uzantılı dosyasını indirir, balenaEtcher, Rufus gibi yazılımlarla USB belleğine yazdırırsın BIOS üzerinden başlangıç diski olarak USB'yi seçer ya da boot menüsünden doğrudan USB'yi başlatır öyle kurarsın.

Bahsettiğim şey başlatma olarak USB'yi seçme zaten. Fakat hiçbir Linux dağıtımı öyle değildi hepsi Shift ile yeniden başlatma. Bu arada düşündüğünüz gibi bu işlerden anlamayan birisi değilim sadece amacımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum.

Sanırım MS-DOS'tan bahsediyor.
Hayır.

Bahsettiğim şey başlatma olarak USB'yi seçme zaten. Fakat hiçbir Linux dağıtımı öyle değildi hepsi Shift ile yeniden başlatma. Bu arada düşündüğünüz gibi bu işlerden anlamayan birisi değilim sadece amacımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
USB'ye doğru bir şekilde yazdırdınız mı? Ventoy'u kullanabilirsin. Hiç .iso'yu yazdırmak için uğraşmazsın direkt .iso'u USB'ye atar öyle başlatırsın. Her dağıtımı, USB ile başlatarak kurabilirsin, sen yapamadın veya eksik yaptın.

USB'ye doğru bir şekilde yazdırdınız mı? Ventoy'u kullanabilirsin. Hiç. ISO'yu yazdırmak için uğraşmazsın direkt. ISO'u USB'ye atar öyle başlatırsın. Her dağıtımı, USB ile başlatarak kurabilirsin, sen yapamadın veya eksik yaptın.

Hocam Vento'yu bende öneriyordum ama bazen Secure Boot gibi şeylerde hata verdirebiliyor, onun yerine Rufus önermek şimdilik daha uygun gibi.

USB'ye doğru bir şekilde yazdırdınız mı? Ventoy'u kullanabilirsin. Hiç. ISO'yu yazdırmak için uğraşmazsın direkt. ISO'u USB'ye atar öyle başlatırsın. Her dağıtımı, USB ile başlatarak kurabilirsin, sen yapamadın veya eksik yaptın.

Hocam kurulum kısmında sıkıntı yok zaten. Ama kurarken önyükleme hazırlanıyor/düzenleniyor tarzı bir yazıya geldiği anda çöküyor. Acaba bununla mı ilgili diye düşünmüştüm. Bu arada 2 Debian tabanlı 1 Fedora tabanlı 1 Arch tabanlı olmak üzere 4 farklı Linux denedim hepsinde aynı yerde çöküyor.

Hocam Vento'yu bende öneriyordum ama bazen Secure Boot gibi şeylerde hata verdirebiliyor, onun yerine Rufus önermek şimdilik daha uygun gibi.
Rufus kullanıyorum zaten.

Neyse sanırım kimsenin benim sorumdaki hatalarla ilgilenmek yerine sıkıntılı bilgisayarlara daha uygun bir dağıtım söyleyesi yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı