BIOSTAR B450MH BIOS ekranı geç geliyor

emrepsilon

Hectopat
Daha fazla  
Güç tuşuna bastıktan sonra yaklaşık olarak 18 saniye falan siyah ekranda kalıyor. Sistem bilgilerinin olduğu kısım 18. saniyede geliyor ondan sonra bilgisayar 7-8 saniyede hazır hale geliyor. Bu 18 saniyelik gereksiz bekleme neden oluyor acaba? 18. saniyede bir ses geliyor çiuv diye ondan sonra ekran geliyor, klavyenin ışıkları falan ondan sonra yanıyor.
Sistem:
BIOSTAR B450MH.
Ryzen 5 1600 AF.
Cruicial ballistik 16 GB RAM.
INNO 3D 1650S.
Samsung Evo 860.
Aigo PSU.
Not: Fast Boot açık, başlangıçtaki gereksiz uygulamalar kapalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç tuşuna bastıktan sonra yaklaşık olarak 18 saniye falan siyah ekranda kalıyor. Sistem bilgilerinin olduğu kısım 18. saniyede geliyor ondan sonra bilgisayar 7-8 saniyede hazır hale geliyor. Bu 18 saniyelik gereksiz bekleme neden oluyor acaba? 18. saniyede bir ses geliyor çiuv diye ondan sonra ekran geliyor, klavyenin ışıkları falan ondan sonra yanıyor.
Sistem:
BIOSTAR B450MH.
Ryzen 5 1600 AF.
INNO 3D 1650S.
Samsung Evo 860.
Aigo PSU.

BIOS güncellemeleri var mı diye de bakın, güncelleme sonrası bu tür şeyleri düzeltebiliyorlar. aynı zamanda fastboot'u kapatarak denediniz mi ? o da olmazsa genelde geç gelmesinin sebebi RAM'leri geç okumasınan dolayı olur sanırım tek stick RAM var sizde? Hangi slotta? RAM'i çıkarıp silgiyle silip daha sonra da 2.slota takın. BIOS pilini çıkarıp 5dakika bekleyip geri takın.

BIOS güncellemeleri var mı diye de bakın, güncelleme sonrası bu tür şeyleri düzeltebiliyorlar. Aynı zamanda Fastboot'u kapatarak denediniz mi? O da olmazsa genelde geç gelmesinin sebebi RAM'leri geç okumasınan dolayı olur sanırım tek stick RAM var sizde? Hangi slotta? RAM'i çıkarıp silgiyle silip daha sonra da 2.slota takın. BIOS pilini çıkarıp 5dakika bekleyip geri takın.

Sorunu buldum. RAM frekansını XPM ile 3000 MHz'ye çekince oluyor. Otomatik olarak 2667 MHz'ye ayarladığımda 8-10 saniye erken açılmaya başladı. Ancak ben RAM'larimi 3000 MHz'de kullanmak istiyorum. Neden böyle oluyor ki? Anakartım 3000 MHz destekliyor sonuçta. Voltaj ayarlarıyla mı kaynaklı acaba?

Sorunu buldum. RAM frekansını XPM ile 3000 MHz'ye çekince oluyor. Otomatik olarak 2667 MHz'ye ayarladığımda 8-10 saniye erken açılmaya başladı. Ancak ben RAM'larimi 3000 MHz'de kullanmak istiyorum. Neden böyle oluyor ki? Anakartım 3000 MHz destekliyor sonuçta. Voltaj ayarlarıyla mı kaynaklı acaba?

Olabilir 3000MHz'de 1.35V vermenizi öneririm öyle deneyin.

Tamamdır. Elle 1.35'e çekeceğim o zaman. Bir sıkıntı yaşamam değil mi açılmama sorunu gibi. Pek bilgili değilim de bu konuda.

Voltajda açılamama sorunu olmaz frekansı arttırısanız bu sorun ortaya çıkabilir o zaman da çözümü zor değil BIOS pilini çıkarıp 5dakika sonra geri takarsanız eski ayarlarına dönüyor zaten ancak bu senoryada böyle bir şey olamaycaktır.

20dakika olmuş denediniz mi nasıl?

Voltajda açılamama sorunu olmaz frekansı arttırısanız bu sorun ortaya çıkabilir o zaman da çözümü zor değil BIOS pilini çıkarıp 5dakika sonra geri takarsanız eski ayarlarına dönüyor zaten ancak bu senoryada böyle bir şey olamaycaktır.

20dakika olmuş denediniz mi nasıl?

Cesaret edemedim ya. Kalsın böyle napayım. Yine de teşekkürler.

Sistem:
BIOSTAR B450MH.
Ryzen 5 1600 AF.
INNO 3D 1650S.
Samsung Evo 860.
Aigo PSU.
Sorununuzu çözebildiniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı