Bipolar biri ilaçları nasıl bırakmalı?

yucewalden

Hectopat
Makaleler
1
Selam bipolarım ve 2 farklı ilaç kullanıyorum biri depakin biri rexapin bunları nasıl bırakabilirim, bir anda kessem bir şey olur mu? Şu an uyuyamıyorum bu da kesmemin sonucu sanırım bırakma sebebim ise şöyle eskiden ilaçsız en azından bir nebze zevk alabiliyordum hayattan ilaçlara başlayınca beni ot gibi bir insana dönüştürdüler hafızama da büyük bir hasar verildi çoğu şeyi hatırlayamıyorum şimdi daha çok kötü oluyorum şu 1 2 aydır çok instabile bağladım ve ilaçları bırakmayı düşünüyorum.

Selam bipolarım ve 2 farklı ilaç kullanıyorum biri depakin biri rexapin bunları nasıl bırakabilirim, bir anda kessem bir şey olur mu? Şu an uyuyamıyorum bu da kesmemin sonucu sanırım bırakma sebebim ise şöyle eskiden ilaçsız en azından bir nebze zevk alabiliyordum hayattan ilaçlara başlayınca beni ot gibi bir insana dönüştürdüler hafızama da büyük bir hasar verildi çoğu şeyi hatırlayamıyorum şimdi daha çok kötü oluyorum şu 1 2 aydır çok instabile bağladım ve ilaçları bırakmayı düşünüyorum.
İlaçları birden bırakmayı kesinlikle aklınızın ucundan dahi geçirmeyin bundan sonra.
Benzer durumları fazlasıyla tecrübe etmiş bir arkadaşınız olarak çok net söyleyebilirim ki; mahvolursunuz. Bu ilaçlara başladığınızda durumun misliyle daha kötü hale gelirsiniz.

Bu işin sağlıklı yolu doktorunuz ile görüşüp, ilaçların faydasından ziyade sizi daha kötü yaptığı durumunu konuşup başka ilaçlara geçişinizi sağlamanızdır yada doktor takibi ile bırakmanızdır.

He yok, ben gitmeyeceğim ve bırakacağım diyorsanız da kademe kademe bırakmalısınız. Beyninizin buna uyum sağlaması şart!

Bu nasıl olur, kademe kademe doz düşürülür.
30mg ise önce 20mg (1 ay)
20mg sonrası 10mg (1 ay)
10mg sonrası 5mg (1 ay)
5mg sonra 2 günde 1 olarak kullanıp (1 ay), bırakmalısınız.

Ama lütfen durumu doktorunuza aktarıp, takip ile bırakınız.

Geri
Yukarı