Bir anda bilinç kaybı yaşadım

Rica ederim. Kendimden de biliyorum ve yakın zamana kadar özel bir hastanede hastalarla birebir ilkişkide olduğum bir pozisyonda çalışıyordum. İnsanlar bu durumu çok yaşıyor sağlıkla ilgili ufak bir belirtide internete baktıkları için kötü bir şey çıkar korkusuyla önemli olmayan durumu öteleyip sorunu büyütüyorlar ve psikolojilerini bozuyorlar hatta bu durum geçen senelerde tıp literatürüne yeni bir isimle de girmişti ama şimdi bulamadım.

Yok hocam internete pek inanmam da işte ilk defa başıma geldiği için korktum.

Basit bir şey gibi gelmedi bana. Nöroloji doktoruna görünmeni öneririm.

Hocam çok anormal bir şey değil bence ama.

Bende de on altı yaşlarımda başlamıştı. Yatarım mesela aniden kalktım mı başım döner, giderek gözümün odaklanma yeteneği azalır. Tüm kaslarım sanki orgazm geçirir gibi olur. Sonra odaksızlıktan hiçbir şey göremezdim, sonra havada uçtuğumu hissederdim ve en son sadece bir yere değdiğimi hissedip yere kapaklanmış şekilde uyanırdım. Uyanınca önce burundan başlayarak giderek vücudumun her yerinin ağrımaya başladığını hissederdim. Hele ilk olduğunda uçuş hissi gelince aha öldüm dedim :) Ama çok keyifli hislerdi. Nöroloji uzmanına gittim. Tomografi ve eeg çekildi. Önce epilepsiden şüphelenildi, ama hiçbir şey çıkmadı. Mevsim arasıdır ya da psikolojiktir sorun yok dedi. O zamanlar haftada bir olurdu. Şimdi en son ne zaman oldu hatırlamıyorum bile. Psikolojik olma ihtimali çok yüksek. Büyük ihtimalle gençsin. Tansiyonmuş, şekermiş bana tıraş geliyor bu yaşlarda. Sapasağlam adamım benim bir şeyim yok de geçer :)

Bende de on altı yaşlarımda başlamıştı. Yatarım mesela aniden kalktım mı başım döner, giderek gözümün odaklanma yeteneği azalır. Tüm kaslarım sanki orgazm geçirir gibi olur. Sonra odaksızlıktan hiçbir şey göremezdim, sonra havada uçtuğumu hissederdim ve en son sadece bir yere değdiğimi hissedip yere kapaklanmış şekilde uyanırdım. Uyanınca önce burundan başlayarak giderek vücudumun her yerinin ağrımaya başladığını hissederdim. Hele ilk olduğunda uçuş hissi gelince aha öldüm dedim :) ama çok keyifli hislerdi. Nöroloji uzmanına gittim. Tomografi ve eeg çekildi. Önce epilepsiden şüphelenildi, ama hiçbir şey çıkmadı. Mevsim arasıdır ya da psikolojiktir sorun yok dedi. O zamanlar haftada bir olurdu. Şimdi en son ne zaman oldu hatırlamıyorum bile. Psikolojik olma ihtimali çok yüksek. Büyük ihtimalle gençsin. Tansiyonmuş, şekermiş bana tıraş geliyor bu yaşlarda. Sapasağlam adamım benim bir şeyim yok de geçer :)

Hocam yok öyle bir his olmuyor. Dediğim gibi bilinç kaybı yaşadığım için pek bir şey hatırlamıyorum.

Bazen sizinle benzer şekilde aniden ayağa kalktığım zaman gözüm kararıyor. Ama bilincimi daha önceden hiç kaybetmedim. Şuan biz buradan ne desek boş. Doktora gidecekmişsiniz zaten. En iyisini doktor söyleyebilir. İlk iş olarak doktora gidin bir doktor sizi muayene etsin. Tahlil falan yapılsın. Gelişmelerden bizi haberdar edersiniz.

İyi akşamlar herkese. Umarım iyisinizdir. Bugün öğlen saatlerinde bir olay geldi başıma. Yarın hastaneye gideceğiz zaten. Sadece cevaplarınızı merak ediyorum. Saat 2 gibi koltukta oturuyordum. Bir şey için yerimden kalktım. Tam o anda annem bana doğru geliyordu. Gözüm kararmaya başladı. Sonrasını hatırlamıyorum zaten bilinç kaybı yaşadım. Annemin anlattıklarına göre sağ elim öylece kasılıp kalmış. Sol elim acayip titriyormuş. Yere düşmüşüm zaten. Gözlerim alta doğru kaymaya başlamış. Nefesim daralıyormuş. Ellerim soğumuş bayağı. Annem bağırıyormuş ama hiç tepki vermiyormuşum. En sonunda annem tüm gücüyle bana tokat atmış öyle kendime gelmişim. Kendime geldiğim gibi yüzüme baktım tokatın izi veya acısı hiç yoktu. Her yerim uyuşuktu ve ağrıyordu. Özellikle başım acayip ağrıyordu. Hala üstümde bir halsizlik ve baş ağrısı var. Sizce ne olmuş olabilir?

Eski toprak dediğimiz insanlar bu tarz durumlara doğru müdahale ediyorlar. Annen tokat atmakla çok iyi yapmış. Hastaneye kesin gidin durum ciddi olabilir.

Bazen sizinle benzer şekilde aniden ayağa kalktığım zaman gözüm kararıyor. Ama bilincimi daha önceden hiç kaybetmedim. Şu an biz buradan ne desek boş. Doktora gidecekmişsiniz zaten. En iyisini doktor söyleyebilir. İlk iş olarak doktora gidin bir doktor sizi muayene etsin. Tahlil falan yapılsın. Gelişmelerden bizi haberdar edersiniz.

Geçmiş olsun. Benim de eskiden sadece göz kararması oluyordu ama bugün ileriye gitti. Mutlaka haberdar edeceğim :)

Eski toprak dediğimiz insanlar bu tarz durumlara doğru müdahale ediyorlar. Annen tokat atmakla çok iyi yapmış. Hastaneye kesin gidin durum ciddi olabilir.

Teşekkür ederim hocam. Gideceğim mutlaka. Gelişmelerden haberdar ederim :)

Geri
Yukarı