Bir Bakkalın Kazıklama Çabası

Ona ''4820K İ7 ise, 5960X İ77 mi oluyor'' diye sor saymışsınız iyi olacakmış. Hani İ7, İ7 ya. Orada olmak ona güzel bi kafa atmak vardı.:rolleyes:
"Girme cahille münakaşaya, ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına."
Bu sözü baz alarak ne desem boş olur diye düşündüm ki öyle de olacaktı. Orada büyük ihtimal kavga edecektim, yüz yüze bakıyoruz diye sesimi çıkarmadım. Dediğiniz gibi, İ77 falan sanacak. P5 döneminden kalma anakartları vitrinine dizen adamdan bahsediyoruz :) .

Format atmaktan başka bir işlevi var mı ? Neyse o da ekmek peşinde.
Onlar güncel donanımı senden benden iyi biliyorlar, kesinlikle bundan emin olun.
Onlarınki ekmek davası değil, onlar daha çok "nasıl yapalım da halkı kazıklayalım" ayaklarına gidiyorlar...

Bakın, size kısaca bu bazı salyangozlarla geçmişte neler yaşadığımı kısaca yazayım:
Çok değil bir kaç sene öncesine kadar PC'me bunlara format attırırdım, onlarla bayağı içli dışlı olurdum, her seferinde temiz format atsınlar diye fazla ücrer öderdim. Ona rağmen 1-2 hafta sonra soluğu yine onlarda alırdım, PC çökmüş ya da yine ağırlaşmış, bunu nasıl beceriyorlardı haala çözmüş değilim.

Onlara gelen müşteriler önerilerde bulunuyor ya da "bize fiyetı önemli değil çok iyi olan bir PC toplayın, yapın" derlerdi, bizim salyangoz ellerindeki bayatlanmış hatta üreticisi tarafından bile desteği kesilmiş ürünlerden toplayıp yuttururlardı.
Ona neden daha iyi, güncel bir siatem tplamadın, sonuçta adam paraaı önemli değil diye sorduğumda cevap; "elimdekileri eritmem lazım, ayrıca yeni donanımlar çok pahalı oluyor, o bakımdan kazancımız da düşük oluyor, vs... derlerdi.
Şimdi soruyorum size; böyle ekmek parası mı olur?

Ekleme: Ben inşaat işleriyle uğraşıyorum, ekmek parası diye, insanlar fazlasıyla öcretimi, hak edişimi ödedikleri halde, ben bunlara düşük kaliteli malzeme mi önereceğim ya da düşük kaliteli malzemeden mi yapmam gerek biraz daha kazanayım diye?
Yok öyle şey.
Bakın! bizler müslüman, inançlı insanlarız, bize çalarak çırparak kazanmak yakışmaz. Bu tarz kazançlar olmaz olsun deyip daha doğru yollar seçip "elin gavuru" dediğimiz insanlara daha iyi örnek olmalıyız.
Ki tersi bir turum söz konusu: Bakıyorsun" elin gavuru" denilen kişi ya da kişiler biz müslümenlardan daha sağlam ve dürüstler hem de her konuda.

Bunu yapan insan, "Müslümanım" diyemez. Eğer yanına kalan paralarla, rahatça karnını doyurup yatıyorsa bu ekmeğinin peşinden çok, rahatının peşinde koşmuş oluyor. Acıtasyon veya dram'a bağlamış gibi olmasın, asgari ücretle çocuğuna bilgisayar alan adamdan, parça çaldıklarına şahit oldum bundan 3 sene önce.

Baban tanıdık olduğu için o kişiden almak istemiş olabilir. Bu gibi olaylar olabilir. Sen iyi sistem toplamışsın gerisini düşünme. Bu gibi insanlar olduğu gibi bütün müşterilere Windows 8.1 önerenler var. Tanıdığım birisi herkese öneriyor idi. Bu gibi insanlar var. Bu tarz kişilerden uzak durmak en iyisi.

Bizim burada bir tane ''formatcı'' var. Zamanında bizim masaüstü bilgisayara format attırmıştık. Windows 7 Home Basic 32 Bit kurmuştu. (Bundan 2 yıl önce) Önceden Windows 7 Ultimate 64 Bit idi. Neden 32 bit kurdu anlamadım. O zamanlar pek bilgim yoktu bunlarla ilgili. Bi' bildiğim şey vardı i3, i5, i7 bi' de Windows'u bilirdim o kadar. Sonra aradan 1 ay geçti ve hiç bir şey yükleyemiyorduk bilgisayara. Gittik sorduk dedi ki ; ''Windows çökmüş''. Sonra bir daha format attırdık ve 1 ay sonra yine aynı sorunlar çıktı. Dedim bu adam yapamıyor.. Gittik kuzenime, bize mis gibi Windows 8.1 Pro 64 Bit formatı attı. Sosyal'e kayıt olduktan sonra bakkal PC'cileri öğrendim. İstanbul'da yaşayanlar bilir, Kadıköy'de Yazıcıoğlu var. Orada çok var bakkal bilgisayarcı.

Geçmiş olsun.:) Yer neresi acaba? @Spunk
Ankara/ İtfaiye meydanı.

Baban tanıdık olduğu için o kişiden almak istemiş olabilir. Bu gibi olaylar olabilir. Sen iyi sistem toplamışsın gerisini düşünme. Bu gibi insanlar olduğu gibi bütün müşterilere Windows 8.1 önerenler var. Tanıdığım birisi herkese öneriyor idi. Bu gibi insanlar var. Bu tarz kişilerden uzak durmak en iyisi.
Evet haklısınız. İyi olanlar tabi ki de var.

Bizim burada bir tane ''formatcı'' var. Zamanında bizim masaüstü bilgisayara format attırmıştık. Windows 7 Home Basic 32 Bit kurmuştu. (Bundan 2 yıl önce) Önceden Windows 7 Ultimate 64 Bit idi. Neden 32 bit kurdu anlamadım. O zamanlar pek bilgim yoktu bunlarla ilgili. Bi' bildiğim şey vardı i3, i5, i7 bi' de Windows'u bilirdim o kadar. Sonra aradan 1 ay geçti ve hiç bir şey yükleyemiyorduk bilgisayara. Gittik sorduk dedi ki ; ''Windows çökmüş''. Sonra bir daha format attırdık ve 1 ay sonra yine aynı sorunlar çıktı. Dedim bu adam yapamıyor.. Gittik kuzenime, bize mis gibi Windows 8.1 Pro 64 Bit formatı attı. Sosyal'e kayıt olduktan sonra bakkal PC'cileri öğrendim. İstanbul'da yaşayanlar bilir, Kadıköy'de Yazıcıoğlu var. Orada çok var bakkal bilgisayarcı.
Mutlaka ilk kazığı yemek kaçınılmaz. :D

Abi oda bir şey mi 2006 yılında ilk bilgisayarımı Almanya'da oturan ablam getirmişti. Gelirken format için Zeytinburnundaki bir bilgisayarcıya götürmüştüm. Kasanın içini tamamen değişip vermişti. 1 yıl sonra falan fark etmiştim onun acısı belkide bilgisayardan buharlar çıksa yine de yanına yaklaştırmam öyle yerlerin :technopat:

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı