Bir bilgisayar topladım, bazı parçaları satacağım yenisini toplayacağım

dodobaskan

Hectopat
Yer
izmir
Daha fazla  
Merhaba öncelikle 07.2017'de dolar 3.56 iken kendime bir bilgisayar topladım. Bilgisiz olduğum için o zamanlar Vatan'a gittim ve toplayıverdim her şeyi internet fiyatıyla hemen hemen aynıydı fiyatlar 10 TL fark ediyordu 2.5 sene önce şimdi ise uçurum var. Fazla uzatmadan aldığım şeylerin resmini atacağım altına hangilerini satmak istediğimi yeni neler alacağımı yazacağım. Eskileri ne kadar eder yenileri ne kadar eder 2. el fiyatları nasıl bu tür bilgileri edinmem için bol bol gezdim birkaç şey öğrendim burada konu açmamı ve çok daha kapsamlı öğreneceğimi söylediler işte buradayım: ).

Sistemim'de i5 6400 soket oldukça eski kalmış keşke 6600K alsaydım da bir işe yarasaydı onu satıp güncelleyeceğim. Yeni 2x8 RAM alacağım 3000MHz olacak anakartım 2133 MHz destekli anakartımı değişeceğim NVMe M.2 destekli anakart alacağım SSD: SanDisk 120GB ile Crucial: 240GB mevcut satacağım M.2 SSD'lerde Samsung ve diğer markalarda aralarında uçurum fark fiyat var bunlar hakkında bilgi edinmek isterim ne farkları var hız dışında, kasam pek gösterişsiz ama onu değişmek istemiyorum o kalabilir, fanlı işlemci soğutucum AM3 yeni anakartım AM4 olacak büyük ihtimal onu da satacağım, ekran kartım iyi bir ASUS alabilirdim fakat fiyat farkı oldukca yuksek fark ise 3FPS kadardı bukadardır cevaplayanlara teşekkür ederim şimdiden.

Not: Biglisayar 3.56 da 3.343 TL'ye toplanmıştır kasası yıl: 2017.

Not2: Ben AMD Ryzen 5 3600X veya Intel i5 9600K almayı dusunuyorum işlemci olarak ama fikirlerim değişebilir. Knight multi PVP serverlerinde 30 40 çar açılabilcek düzeyde veya PUBG'da yayıncı bilgisayarı gibi kesintisiz oyun deneyimi yüksek FPS. AMD'de çekirdek sayısı yuksek oldugu için CPU %60 larda Intel %90-95 lerdedir. Benim bu bilgisayarım CPU'da hemen tavan yapıyor Intel yine: ).

Bütçem: Bilgisayar parçalarını satacağım ona göre yükselir şu anlık satmadan 2000-2500TL.

Dosya Ekleri

• hgeh2.jpeg
    hgeh2.jpeg
    64,7 KB · Görüntüleme: 42
  • hgeh3.jpeg
    hgeh3.jpeg
    55,2 KB · Görüntüleme: 42
Amd öneririm b450 serisi ile oc yapılabiliyor. İntelde oc için z serisi lazım ve fiyat farkı fazla olur amd sistem almanız daha iyi.

işlemci : i5 9600k 1650 tl hepsiburadada 2. el bakabilirim uyguna
anakart : nvme m2 destekli intel işlemci için 400-600 tl bütce 2. el olabilir
m2 ssd : 500gb bütçe 500-600tl öneri veya 2. el öneri daha ucuza
ram 2x8 3000mhz :250- 350 tl 2. el

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı