Bir bilgisayar virüsü en fazla ne yapabilir?

Cicenes35

Hectopat
Makaleler
2
Bilgisayar virüslerinden pek kormuyorum nedense. Kredi kartı bilgisayarımda kayıtlı değil ayrıca önemli bir bilgim de yok. Bulaştı diyelim zaten o diskini gidip sıfırlasan zaten bitmiyor mu? Neden trojan gibi virüslere bu kadar tehlikeli bakılıyor? Diskini bilgisayarcıda sıfırlasan olur biter zaten onun dışında RAM'e sızacak değil ya. Sizce ben mi yanlışım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Virüse göre değişir bu durum. Bazı virüsüler gitmiyor mesela BIOS virüsü bu virüsü durdurmanın bir yolu yok diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar virüslerinden pek kormuyorum nedense. Kredi kartı bilgisayarımda kayıtlı değil ayrıca önemli bir bilgim de yok. Bulaştı diyelim zaten o diskini gidip sıfırlasan zaten bitmiyor mu? Neden trojan gibi virüslere bu kadar tehlikeli bakılıyor? Diskini bilgisayarcıda sıfırlasan olur biter zaten onun dışında RAM'e sızacak değil ya. Sizce ben mi yanlışım?

Anakarta, ekran kartına bulaşan virüsler bile gördüm diyebilirim. Tehlikeli virüsler var ama korkmaya gerek yok doğru kullanıyorsan bilgisayarı.

Bazı virüsleri format bile silemiyor. Trojanları da öyle. Trojanlar bir kez açıldıktan sonra parazit gibi her dosyaya yayılıyor diye biliyorum. Çok sağlam virüs veya trojan yemediğiniz sürece pek zararlı olmuyorlar ama yine de bu korkmamayı gerektirmiyor.

Olay öyle bitmeyebiliyor bazı senaryolarda. Anakarta veya BIOS'a bulaşan bir virüsü silmeniz daha da zorlaşacaktır. Bilgisayarın çoğu bileşenine bulaşan virüsler bile var.

Önemli herhangi bir bilgi yoksa korkulacak pek bir şey yok. Ekran kartına vs. bulaşıyor gibi yorumlar safsatadan ibaret. Firmalar bu tür açıkları zaten güvenlik güncellemeleri ile kapatıyor. BIOS'u kullanılamaz hale getiren virüsler bile BIOS reset attıktan sonra düzeliyor. Bilgileriniz kayıtlı değilse olabilecek en kötü senaryo sizin ağınızın proxy olarak kullanılıp internet ağınız üzerinden illegal iş yapılması ancak böyle bir durumda başınız ağrıyabilir.

Önemli herhangi bir bilgi yoksa korkulacak pek bir şey yok. Ekran kartına vs. bulaşıyor gibi yorumlar safsatadan ibaret. Firmalar bu tür açıkları zaten güvenlik güncellemeleri ile kapatıyor. BIOS'u kullanılamaz hale getiren virüsler bile BIOS reset attıktan sonra düzeliyor. Bilgileriniz kayıtlı değilse olabilecek en kötü senaryo sizin ağınızın proxy olarak kullanılıp internet ağınız üzerinden illegal iş yapılması ancak böyle bir durumda başınız ağrıyabilir.

Ekran kartına bulaşıyor safsata niye diyorsun git bak yabancı forumlara insanlara yanlış bilgi veriyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı